Hisseli Tapu Satışının İptali

Gayrimenkulün sahibi olan hissedarların isimlerinin ve sayılarının belirtildiği resmi belgeye hisseli tapu deniyor. Hisseli tapusu bulunan gayrimenkulün satış işlemleri esnasında, tapu üzerindeki tüm hissedarların kendi satış işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Hisseli Tapu Nedir?

Hisseli tapu üzerinde, söz konusu gayrimenkulde hak sahibi olan kişilerin sayısı, hangi alana sahip oldukları ve isimleri açık bir şekilde belirtiliyor. Hisseli tapuya sahip olan kişiler, kendi aralarında anlaşmaya vararak, her bir hissedarın hangi alanda hak sahibi olacağının kararını verebiliyorlar. Anlaşma sonucu her hissedarın ortak kararı ile yazılı bir belge ile ispatlanabiliyor. Hisseli tapularda, satış işlemlerinin gerçekleşmesi durumunda kişilerin hak kaybı yaşamamaları ve benzeri sorunlar ile karşılaşmamaları adına anlaşmaya varılarak her bir hissedarın yerinin belirtilmesi öneriliyor.

Hisseli Tapu Satışı

Hisseli satışlarda, tapu üzerinde bulunan tüm hissedarların satış işlemleri esnasında tapuda kendi satış işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Hissedarlar dilerler ise birbirlerine ya da toplu olarak bir avukata vekalet verebiliyor. Hissedarlardan biri, hissesini satmak istemez ise satış iptali davası açabiliyor.

Hisseli Tapu Satışının İptali

Hisseli tapusu bulunan gayrimenkulle ilgili işlemlerde tapuda bulunan hissedarların feragatname vermesi gerekiyor. Hissedarlardan biri hissesini tapuda belirtilen ortağına satmak istiyor ise kendi hissesini ortağına satacağına dair ihtarname çekmek durumunda oluyor. Gereken işlemlerin yapılmaması durumunda hisse satılır ise diğer ortak satış iptali davası açabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz