Hisseli Tapulardan Hisse Payı Satın Alınır mı?

Hisseli Tapular ile alakalı daha önceki yazılarımızda alım-satımlar ile alakalı bazı bilgiler vermiştik. Bu konumuzda Alım-satım haricinde Hisseli Tapudan hisse payını almak yatırım olarak düşünülürse mantıklı mıdır?

Hisseli tapuların hisse paylarını satın almanın 2 amacı olabilir. 

1. Amaç: hisseleri hissedarlardan hisse payı olarak zamanla ve teker teker toplayıp tapuyu müstakil tapu olarak değiştirmek mümkündür. Böyleceavantajlı ve yatırımlık olarak düşündünüz bu gayrimenkulu hepsini birden satın almak mümkün olmadığı durumlarda hisseleri teker tplayıp almak daha mantıklıdır.

2. Amaç: Satın almayı düşündüğümüz yatırımlık hisseli gayrimenkulün hissedarlarından hepsinin satmadığı durumlarda hisselerin büyük çoğunluğunu satın alarak satmayı düşünmeyen hisse sahiplerine önce teklif verebilir eğer yne satmaya yanaşmıyor ise izale-i şuyu davası açılabilir.

Bu söylediğimiz 2 yolda hisseli tapuları satın almaya yönelik yapılan çalışmalardır. Burada karar vermeniz gereken asıl konu Hisseli Tapunun satın almadan önceki yatırımlık olarak kar getirip getirmediği idir. Eğer kar durumunda iyi bir performans göstereceğine inanıyorsanız yada menfaatleriniz uyuştuğu durumlarda hisseli tapuları satın alma yoluna girin. Herhangi bir avantajınız yok ise hisseli tapulardan uzak durmanızı öneriyoruz. Başınızın ağrıyacağı durumlar kaçınılmaz olabilir.

Hisseli Tapuları Hisse Olarak Almanın Riskleri Neler?

Hisseli tapularda hisselerin büyük çoğunluğunu alamadığınız varsayalım burada her zaman avantaj sizde olmayabilir. İzale-i şuuya gidildiğinde diğer hissedarlarında sizin hisselerinizi satın alma şansı var. Her zaman emelize ulaşamayabilirsiniz.
Hiç sonuçlanmadığını ve izale-i şuuya gitmediğini düşünürsek. Satın Aldığınız hisseler elinizde kalır ve yabancı bir yere girdiğiniz için aldığınız gayrimenkulude faal bir şekilde değerlendiremezsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz