Devletin memurlarına verilen lojmanlarla alakalı bazı esaslar Kamu Konutları Kanunu ve Kamu Konutları Yönetmenliği hükümlerince ifade edilmekte. Bu bakımdan hizmet için verilen konutlarda kaç yıl oturulur? İşte memurların en çok merak ettiği tahsisli konutlarda oturma süreleri hakkında cevaplar…

Hizmet tahsisli konutta kaç yıl oturulur?

Devletimizin memurlarına tahsil etmiş olduğu kamu konutlarında oturma süresi, kira ve bakım ile onarım ile alakalı bazı temel ilkeler 9 Kasım 1983 tarihinde 2946 sayılı Kamu konutları kanununda yer almaktadır. Kanunda yer alan bilgilere göre 2. madde kapsamında çalışmakta olan kamu görevlileri, kamu konutlarının özel olarak veya görev için hatta hizmet olarak verilen birçok konut için hükümler bulunuyor.

Resmi Gazete‘de yayınlanan Kamu konutları Yönetmenliği kapsamında 5. madede d bendinde verilen konutlar için karakol, istasyon, gözlem, araştırma, inşaat mahalli gibi uzak yerlerde ve ulaşım ile iskan imkanlarının kısıtlı olması halinde görev başında olması gereken personel için kanunlarca, kendilerine tahsil edilen konutların yetkili makamlarca tahsil edildiği belirtiliyor.

Madde içerisinde dikkat çeken ifade ise, özel, görev ve hizmet için verilen konutlarda, görev yada hizmetin bitimine kadar oturabilir ifadesi yer alıyor.

Hizmet için verilen konutta oturma süresi

Hizmet için verilen konutlarda, hizmete esas olan ve görev ile hizmetin bitimine kadar oturulabilir. Hizmet için verilen konutta idare, bakımından kanun ve yönetmenliğe uyulması zorunludur. Bu bakımdan göreviniz bitimine kadar konutlarda oturabileceğiniz belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz