Holland Island

Dört bir tarafı okyanus suları ile çevrili olan, kuş ve dalga sesleri ile dünya üzerindeki en huzurlu ortamı sunan, kendine özgü mimari anlayışın hüküm sürdüğü Viktorya Dönemi’nden izler taşıyan ve Holland Island’da kalan son evin hikayesi asırlardır ilgi çekiyor.

Adadaki Yaşam

1600’lü yıllarda adaya gelip yerleşen Daniel Holland’ın soyadını alan ada, yaklaşık iki yüzyıl boyunca kolonistler tarafından kullanıldı. 1850’lerden sonra Chesapeake Körfezi’ndeki adalardan satın alıp, genel olarak balıkçılık ile uğraşan insanlar 1890’da çok daha geniş kitlelere ulaştılar. 1910 yılında neredeyse 360 kişinin ikamet ettiği Holland Island, popülerliğine popülerlik katmaya başladı. Adada; ev, dükkan, postane, kilise ve okul gibi birbirinden farklı yapı oluşturuldu. Adada kalan son ev ise 1888 yılında inşa edilip, konuklarını ağırlamaya başladı.

Fakat dikkat edilmeyen nokta şuydu ki; Chesapeake Körfezi, inşaat anlamında pek de sağlamlık teşkil eden bir alan değildi. Holland Island, kıyı erozyonuna ve şiddetli dalgalara açık bir haldeydi. 1914 yılında erozyonlardan dolayı adanın büyük bir bölümü kaybedildi. Adayı kurtarma çabaları sonuç vermedi ve 1922 yılına kadar süren doğa olayları sonucunda kilise gibi yapılar teker teker kapatıldı.

2003 Yılındaki Felaket

1915 yılından 2000’lerin başına kadar 160 dönümden, 80 dönüme kadar düşen ağaçlarda, 600’den fazla balıkçıl kuşun yuvası yer alıyordu. 2003 yılında meydana elen Isabel Kasırgasının ardından adadaki ağaçların yarısından fazlası tahrip olup, adanın son sakinlerinden olan kuşlar da hayata veda etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz