Hollandalı Yatırımcılar Emlak ve Turizmi Tercih Ediyor 

Türkiye’de yer alan yabancı sermayeli firmalar arasında Almanya ve İngiltere’den sonra Hollanda üçüncü sırada yer alıyor. Almanlar ve İngilizlerden sonra Türkiye’ye en çok yatırım yapan yabancılar arasında yer alan Hollandalılar en çok emlak yatırımı ve turizm yatırımlarını tercih ediyorlar. Ekonomi Bakanlığı tarafından yayımlanan son rapor verilerine göre özellikle de Hollandalı küçük ölçekli şirketlerin emlak yatırımını tercih ettiği görülüyor.

Hollanda menşeili olan büyük şirketler yeni yatırımlar yapmaya ve büyük projeleri gerçekleştirmeye öncelik verirken yerel firmaları satın alarak büyümeyi tercih ediyorlar. Yine bu şirketler ağırlıklı olarak gayrimenkul satın almayı tercih ediyorlar. Pazarlama ve inşaat işlerinde uzmanlaşmış olan küçük ölçekli şirketler ise tatil beldelerinde gerçekleştirilen yerleşim projelerine ilgi gösteriyor ve bu projelerin en büyük yatırımcıları olarak öne çıkıyor. Antalya, Muğla ve Aydın gibi turistik illerimizde Hollanda kökenli pek çok firma bulunuyor ve bu firmaların daha ziyade Hollandalı Catering ve Turizm şirketleri olduğu görülüyor.

Ekonomi Bakanlığı nezdinde açıklanan raporda Türkiye Eylem Planı çerçevesinde yapılan saptamalar da son derece dikkat çekici bulundu. Özellikle de raporda yer alan “ Hollanda iş çevreleri için Türkiye pazarı çok önem taşıyor, ancak görüş Hollandalı işadamları nezdinde Türk firmalarının olumsuz bir imaja sahip olduğu, bunun da ticaretin ve yatırımların istenilen düzeyde artmasını engellediği yönündedir. Diğer taraftan, Hollandalı tüketiciler nezdinde de Türkiye ve Türk malı imajı çok iyi durumda değildir.”  İfadeleri son derece dikkat çekici bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz