Home Ofisler İçin Emlak Vergisi

Emlak vergileri, tüm gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. Vergi ödemelerinde taşınmazın türünün ev ya da işyeri olması vergi bedelini değiştiriyor. Peki, konutun hem ev hem de işyeri olarak kullanılması durumunda, home ofisler için vergi ödemeleri nasıl yapılır?

Emlak Vergisi

Gayrimenkul sahipleri, her yıl içerisinde iki eşit taksit halinde emlak vergisini ödemekle yükümlü oluyorlar. Verginin ilk taksitleri için son gün 31 Mayıs olup, ikinci taksitler Kasım ayında ödeniyor. Mükellefler, dilediği takdirde iki taksitin ödemesini de ilk dönemde yapabiliyor. Emlak vergisi geciktirilir ise geciktirilen her ay için emlak vergisi gecikme zammı uygulanıyor. Söz konusu zam yüzde 1,40 oranında alınıyor ve ödemeleri gayrimenkulün ilgili olduğu belediyede yapılıyor.

Emlak Vergisi Oranları

Emlak vergisi oranları normal yörelerde meskenler için binde 1, işyerleri için binde 2, arsalar için binde 3 ve araziler için binde 1 olarak alınıyor. Büyükşehirlerde meskenler için binde 2, işyerleri için binde 4, araziler için ise binde 2 olarak alınıyor.

Home Ofislerde Muafiyet Var mı?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında, belirlenen indirimli vergi uygulaması yalnızca konutlar için geçerli kabul ediliyor. İşyeri olarak kullanımda olan yapının, konut özelliğini kaybetmesinden dolayı 1319 sayılı Kanun gereğince indirimli yapı kapsamına girmiyor. Yani taşınmazın mesken olarak kullanılmaması, işyeri olarak kiraya verilmesi durumunda taşınmaz için indirimli vergi oranı uygulanmıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz