Hukukta Mücbir Sebep Nedir?

Bir sorumluluğun yerine getirilmesinde, alınan önlemlere karşın beklenmedik zorlayıcı, geçici veya daimi engellerden dolayı sorumluluğun yerine getirilmemesi durumu mücbir sebep olarak adlandırılır. Hukukta mücbir sebep, taahhüdün ve kişinin sorumluluğunun yerine getirilmese engel olacak olan ölüm, hastalık, ekonomik krizler, mevzuat tarafından getirilen yasaklar, iflas gibi durumlara denilmektedir. Türkçede ise mücbir sebep ise yangın, savaş, sel, deprem gibi doğal afetlerin tahmin edilemeyen durumları anlamı taşımaktadır.

Mücbir Sebep İle Sorumluluk

 

Mücbir sebeplerden dolayı beklenmeyen durumlar da kişinin sorumluluklarını yerine getirememesi durumunda farklılıkları ve bu durumlara bağlı olarak birçok hukuk dallarında çeşitlilikler bulunmaktadır. Bu çeşitleri sıralamak mümkün olmadığı gibi devamlı gelişme ve değişmekte de olabilir. Kişilerin, mücbir sebeplerden kaynaklı meydana gelen engellerden dolayı, mevcut imkanlarına göre tedbir alıp almadıkları araştırılır.  Aynı zamanda oluşan engellerin mücbir sebep sayılıp sayılmaması da kişileri konudan sorumlu tutmak amacıyla araştırılması gereken bir durumdur.

 Hukuki Çözümler

 

Mücbir sebep aynı zamanda kişinin haklarını kullanılmasında alınan önlemlere karşın engel teşkil ediyor ise hukuki verilen süreden kaçırılmasına da engel olabilir. Kişinin ister hukuki sorumluluktan doğan görevi olsun ister hakkın kullanılması olsun, her ikisi içinde mücbir sebepten kaynaklı ise sorumluluğu kaldırıcı veya ileri bir tarihe erteleme söz konusu olabilir. Yada sürelerin durdurulması, ek süreler tanınabilmesi veya başlangıç süresinin hiç işleme alınmaması gibi eski hale iade şeklinde hukuki çözümler bulunmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz