Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’de dar gelirli kişilerin konuta erişimini kolaylaştırmak için ‘Konut Araştırma Projesi’başlatıldı. Resmi Gazetede yayınlanan duruma göre 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bazı yeni uygulamalar hayata geçecek. Bu duruma birçok vatandaş sevindi, gelin birlikte detayları inceleyelim.

Konut yapımının, yerleşmelerin gelişme eğilimleri ve aynı zamanda özelliklerine göre yönlendirilmesi, alt gelirli grupların konut ihtiyacını çözmek amacı ile yapım ve finansman yöntemlerin geliştirilmesi engelli, çocuk ve yaşlıların ihtiyaçlarına uygun konut ve çevrelerin tasarlanması projesi sürdürülüyor. Bu proje sayesinde dar gelirli ve dezavantajlı grupların konuta erişimini kolaylaştırmak için özel sektör ve aynı zamanda kamu kurumları iş birliği ile karşılanabilir konut finansman yöntemleri de aynı şekilde stratejileri sürdürecek.

Konut Araştırma Projesi sayesinde ilk olarak dar gelirliler olmak üzere ihtiyaç olarak yaşanabilir, güvenli, ekonomik ve kapsayıcı olarak karşılanabilir. Ayrıca sadece bu durumlar değil aynı zamanda iklim değişikliğine karşı dayanıklı, temel altyapı hizmetlerine sahip konutlara erişimin sağlanması hedefler arasında yerini alıyor. Plana göre ilerleme devam ederse 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konutun hayata geçirilmesi hedefleniyor. Sosyal Konut Programı kapsamında ise 50 bin konut, sosyal ve aynı zamanda teknik donatılarıyla beraber üretime geçecek. Bu yazımızda dar gelirliler için hayata geçirilecek olan projeden bahsettik. Merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz