Hükümetten Fahiş Emlak Vergilerine Savaş!

Özellikle turistik bölgelerde yüzde 500 gibi oranlara varan değerleme oranlarına karşı vatandaşı korumak için değerleme takip sistemi kuran hükümet, fahiş emlak vergilerine adeta savaş açtı.

Belirlenen Değerin Yüzde 50 Fazlası Olamaz

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı bölgelerde ekonomik gerekçeler ile örtüşmeyecek düzeyde vergi değerlerinin belirlendiğini belirterek, “Vatandaşımızı mağdur eden bu uygulamalara izin verilmeyecek. Her ne şekilde olursa olsun bir yerin metrekare değeri 2018 için bu yıl belirlenen değerin yüzde 50 daha fazlası olamaz” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Özellikle turistik bölgelerde yüzde 500 gibi oranlara varan abartılı değerleme oranlarına karşı vatandaşı korumak için değerleme takip sistemi kuran hükümet, fahiş emlak vergilerine “dur” demek adına harekete geçti.

Rayiç Bedelleri Komisyon Belirleyecek

Yapılan yeni düzenleme sonucunda emlak vergisinde belediyelere daha düşük bedel belirleme imkanı getirildi. Bu sistemle beraber ilçeler arasında emlak vergisinde çok fazla büyük fark olup olmadığı takip edilecek. Emlak vergisine esas metrekare rayiç bedelleri, takdir komisyonları tarafından belirlenecek. Takdir komisyon kararları, belediyelere gönderilecek olup; 2018 yılında ödenecek olan emlak vergileri dikkate alarak belirlenecek.

Komisyon, emlak vergisi hesaplanan rayiç değeri etkileyen arsa metrekare değerini belirleyecek. Belirlenen bu değer, komisyon tarafından belediyelere bildirilecek. Gayrimenkulün arsa metrekare toplamı ile banının inşaat maliyeti toplamı, emlak vergisi matrahını oluşturacak. Belediyeler de bu bedelleri esas alıp, emlak vergisini vatandaşlardan tahsil edecek. Vatandaş, belirlenen rayiç bedeli öğrendiği andan itibaren itirazda bulunup dava açma hakkına sahip olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz