Gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri ile adeta dev bir inşaat alanını andıran Türkiye’de bina yenileme işlemleri tüm hızı ile sürüyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tür

İçinde Yaşadığımız Binaların Ömrü 20-30 Yıl 
Gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri ile adeta dev bir inşaat alanını andıran Türkiye’de bina yenileme işlemleri tüm hızı ile sürüyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan yapılan yeni binaların en az 100 yıl dayanacak şekilde yapılmasının zorunlu olduğunu dile getirirken içinde yaşadığımız binaların ortalama bir otomobil ömrüne sahip olduğunu belirterek bu durumu eleştirdi. 
Sadece Binalar Değil, Kent Mimarisi De Yenilenmeli
13 Ekim Dünya Konut Günü’ne özel olarak yazılı bir açıklamada bulunan Erdoğan dünya nüfusunun büyük bir hızla arttığına dikkat çekerek bu yaşanan artışın yarısında kentleşme kalan diğer yarısında ise kırsallaşmanın meydana geldiğini dile getirdi. Elde edilen verilere göre önümüzdeki 10 yıllık zaman dilimi içerisinde kentleşmenin yüzde 70 oranında artış göstereceğine kesin gözü ile bakılıyor. Ancak artan ihtiyaçlara rağmen kaynaklar büyük oranda azalacak. Azalan kaynaklar yeşil bina ihtiyacını arttırırken Türkiye pazarında da yeşil binalara olan ilgi artıyor. 
Sürdürülebilir Malzeme ve Yeşil Bina En Önemli Önceliğimiz 
Açıklamalarında İMSAD olarak en önemli önceliklerinin yeşil binalar ve sürdürülebilir malzemeler olduğunu vurgulayan Erdoğan “şu anda yapılan kentsel dönüşüm projeleri ne yazık ki binasal olarak gerçekleştiriliyor. Ancak sağlıklı bir dönüşümden bahsedebilmek için mutlaka bölgesel kentsel dönüşüm projeleri tasarlanması gerekiyor. Kentsel dönüşümde para kazanma algısı hala çok yüksek ve servet etkisi ilk sırada bulunuyor” dedi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.