İçişleri Bakanlığı’ndan Genelge Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucunda inşaat ruhsatları temininde bürokrasi işlemlerinin azaltılmasına yönelik iki genelge yayınladı.

İşlemleri Kolaylaştıracak Önlemler Alındı

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgelere göre, inşaat izin süreçleriyle ilgili mevzuatta sayılan belge ve ücretler haricinde herhangi bir belge ve ücret talep edilmesi mümkün olmayacak. Talep edilecek olan belge ve ücretlerin bilgisi internet sitelerinde verilecek. Ayrıca inşaat izinleri ile ilgili olarak yapılan 12 ayrı başvurusu yapılan işlemler birleştirilip 5 işleme düşürülecek.

Bakanlık Tarafından Yapılan Açıklama

İçişleri Bakanlığının genelge ile ilgili yaptığı açıklama ve detaylar şu şekilde oldu;

“Yayınlanan bu genelgelerde, vatandaşlarımız ve yatırımcılar için inşaat ve yapıların faaliyete geçiş süreci ile ilgili bürokratik işlemleri kolaylaştırıcı bazı önlemler uygulamaya konuldu. Bu genelgelere göre; İnşaat izin süreçleri ile ilgili olarak belediyelerce mevzuatta açıkça sayılmış bilgi, belge ve ücret dışında hiçbir bilgi, belge ve ücret talep edilmeyecek, ayrıca inşaat izinleriyle ilgili talep edilen bilgi, belge ve ücretler belediyelerin internet sitelerinde yayınlanacak. İnşaat izinleriyle ilgili ayrı ayrı başvuru yapılan 12 işlem birleştirilerek 5 işleme düşürülecek. Böylelikle vatandaşlarımızın yapacağı başvuru ve bürokratik işlem sayısı azaltılarak zaman ve kaynak tasarrufu sağlanacak. Belediyeler vatandaşlarımızın başvuruları ile yaptığı bazı işlemleri yazışmalar ve bilgi akışıyla kendileri gerçekleştirecek. Örneğin mimari proje onayının alınması, su-kanal altyapı izin belgesi ve ödemeye dair makbuz alınması ile kazı hafriyat izni alınması için daha önce ayrı ayrı başvuru ile yapılabilen işlemler sadece ruhsat başvurusu şeklinde tek işlem olarak yapılacak. Ayrıca, mülkiye müfettişleri ve mahalli idareler kontrolörleri yapacakları teftiş ve denetimlerde bu hususlara dikkat edecek. Bu Genelgeler Valilikler aracılığıyla Mahalli İdarelere gönderildi.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz