İcra Borcu olanlara, Taksitle Ödeme fırsatı geldi.

Adalet Bakanlığı, İcra dairelerinde işlem görmekte olan icra dosyalarının borçları için kredi kartı ile ödeme imkanı getirdi, isteyen borçlular tek çekim veya taksitle ödeme yapabilecek. Bu işlem için uyap.gov.tr sitesinde vatandaş girişi bölümünden işlem yapılabilmekte.

Adalet Bakanlığı tarafından 27 Mayıs 2016 tarihinde uygulamaya geçirilen proje ile, icra dosyalarına borcu olan vatandaşlara kredi kartı ile isterse tek seferde, isterse taksitli oalrak ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre;  “vatandaş.uyap.gov.tr” internet adresine “E-imza veya Mobil imza” ile giriş yapan borçlular, web sitesinden ilgili icra dosyasını seçerek kredi kartıyla borcunu ödeyebilecek. İcra dosyası üzerinde haciz işlemi yoksa ve dosyanın alacaklısına borç ödenmiş ise % 2.27, icra tebliği borçluya ulaşmış ve icra takibi işleme alınmış fakat henüz banka hesabı veya taşınır yada taşınmaz menkulde haciz işlemi uygulanmamışsa %4.55, icra dosyasındaki borç nedeniyle menkul veya gayrimenkule haciz işlemi yapılmış veya banka hesaplarındaki paranıza haciz konmuş fakat taşınır yada taşınmaz menkulün satışı yapılmamışsa % 9.10 ve haciz konulmuş menkul veya gayrimenkulün satışı gerçekleştirilmiş ise %11.38 oranında icra tahsil harcı, yapılan ödeme tutarı üzerinden hesaplanarak icra müdürlüğüne ödenecektir.

Borcu ödenmek istenen icra dosyasının güncel borç tutarı hakkında dosya alacaklısı veya icra müdürlüklerinden öğrenilmelidir. İcra müdürlüklerinden son bakiye bilgisi öğrenilmeden yapılan ödemelerde eksik kalan bakiye olması durumunda yapılan ödemeler icra dosyasının kapanmaz ve işlemden kaldırılmaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz