İcra dairesinde borç taksitlendirme işlemi nasıl yapılır? İcra ve iflas kanununda yer alan esaslara göre icra dairesinde borçlu olan kişiler, alacaklıya vermesi gereken borcunu eşit bir şekilde taksit halinde ödeyebilir. Peki taksitlendirmek için dilekçe nasıl olmalıdır? İşte detaylar…

İcra dairesinde borcu taksitlendirme!

İcra dairesinde borç taksitlendirmek için, borçlu olan kişi alacaklı olan kişinin satış talebinden önce borcunu eşit taksitlerle ödeyeceğini bildirir ve ilk taksiti de hemen verirse icra muamelesi durdurulacaktır. Ancak borçlunun ciddi bir miktar icrada yer alan malı haczedilmiş olması halinde ve her taksitin borcun dörtte birinden az olmaması halinde aydan aya vermesi ve 3 aydan fazla bir müddet geçmemesi gerekiyor.

Bu bakımdan borçlu ve alacaklının borç taksitlendirme işlemi için icra dairesinde yapılması gereken sözleşme yada işlemler için bazı şartlar bulunuyor. Ancak sözleşme yada sözleşmelerin tam süresinin 10 yılı geçmesi durumunda, aşmış olduğu tarih ele alınarak süreler kaldığı yerden devam eder. Sizlere anlatmış olduğumu bu hükümler kapsamında icra dairesinde borçlu olan kişi, alacaklıya olan borcunu eşit bir şekilde taksitler halinde ödeyebilir.

İcra dairesinde taksitlendirme işlemi için dilekçe örneğini aşağıda sizler için gösteriyoruz. Bu dilekçeyi doldurup başvuru yapabilirsiniz.

İcra dairesinde taksitlendirme dilekçesi…

T.C.

………………………………….

…..…… İCRA MÜDÜRLÜĞÜ

0000/000000E

Müvekkilim ……………… yukarda esas numarası verilen takip dosyasının borçlusudur. Müvekkilim hakkındaki icra takibi kesinleşmiş olup henüz mallarına haciz konulmamıştır.

Ancak, müvekkilim İİK. m. 111 hükmüne göre toplam ……………… (………….) TL.- tutarındaki borcunu ….. eşit taksitte ve her ayın ….. günü ödeyecektir. İlk taksit olan ……………… (……………….) TL.-’yi İcra Dairesi veznesine yatırmış bulunmaktadır.

Müvekkilim ……………………’in borcunu taksitle ödeyebilmesi için gereğinin yapılarak taksit önerisinin karşı taraf olan alacaklıya bildirilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …./…./……

ALACAKLI VEKİLİ

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz