İcra Dosyalarında Süreç Nasıl İşler?

Günümüz dünyasında şüphesiz ki icra ve borç ile alakalı olarak vatandaşların çok fazla sorun ve problemleri bulunuyor. Bu sorunların pek çoğunun da bankadan alınan krediler, kredi kartı borçları, bankaya olan farklı borçlar oluşturuyor. Hal böyleyken zamanında ödenmeyen borç taksitleri için de bankaların yasal haklarını kullanma hakkı ortaya çıkıyor. Bankaların farklı icraatları olsa da özellikle borç ödemeleri konusunda ne kadar hassas olduğunu hemen hemen herkes tahmin ediyordur. İcra ve haciz gibi farklı eylemler içerisine girmesi mümkün olan bankaların tabi ki bu konuda belirli prosedürleri de uygulaması gerekiyor. Öncelikle icranın ne demek olduğuna ve icra dosyalarında zaman aşım süresinin ne kadar olduğunu sizlere iletelim.

İcra Dosyalarında Zaman Aşımı Ne Kadar?

İcra; fiili durumu eyleme geçirmek yani bir belgeye bağlanmış ve karşılıklı ahitleşme ile ödeme günü tespit edilen bir alacak-verecek hususun vadesinde ödenmemesi sonucu tahsilin gerçekleştirilmesi başlatılan hukuki süreçtir. İcra borçları için belirli bir zaman aşımı da hukuki çerçeveler içerisinde belirlenmiştir. Bu süre 10 yıldır. Bu süreyi aşan dosyaların icrada geri düşmesi mümkündür.

İcra Süreci Nasıl Başlar?

Tabi ki icra sürecinin başlaması da bankalara ödemediğiniz borçların 4-5 ay gibi uzun vadeli olması ile beraber ilk adımı atar. Avukatın açtığı icra dosyası ile beraber size gönderilen borç ödeme emri de oldukça kritik bir noktadır. Zira bu belgede borcunuzu ödemeniz için size 7 gün süre verildiği ibaresi yer alır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz