İcra Mahkemesine Başvurmak

Borcu bulunan borçlu kişinin, borcunu ödeme imkanı bulunmuyor ise alacaklı kişi, icra mahkemesine başvurarak, borçlu kişinin malları ile kendi alacağının ödenmesini talep edebiliyor. Peki, icra mahkemesine nasıl başvuru yapılıyor?

İcra Mahkemesine Başvuru

Borcunu ödeme imkanı bulunmayan borçlu kişinin alacaklısı, icra mahkemesine başvurarak borçlunun mallarından kendi alacağını talep edebiliyor. İcra ve iflas dairelerinin muamelelerine yönelik olan şikayetler ile itirazların incelenmesi, icra mahkemesi hakimi ya da kanun gereğince söz konusu görevin tarafına verildiği hakim tarafından yapılıyor.

Gerekli durumlarda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirtilen olumlu görüş ile Adalet Bakanlığının icra mahkemesinin birden fazla dairesi kurulabiliyor. Böyle bir durumda icra mahkemesi daireleri numaralandırılıyor. İcra mahkemesinin birden fazla dairesi bulunan yerlerde iş dağılımı ve konu ile ilgili hususlar, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirleniyor.

Tüm icra mahkemesi hakimleri, taraflarına Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı tarafından dönüşümlü olarak bağlanan icra ve iflas dairelerinin muameleleri adına olan şikayetleri ve itirazları inceliyor, söz konusu dairelerin gözetim ve denetimlerini yapıp, idari işlerine bakmakla yükümlü oluyor. İcra ve İflas Dairesi görevlilerinin kusurlarından meydana gelen tazminat davaları, ancak idare aleyhine açılabiliyor. Devletin, zararına meydana gelmesinde kusuru olduğu tespit edilen görevlilere rücu hakkı saklı kılınıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz