İcradan alınan evin masrafı 2019!

Alacaklıların alacaklarını tahsil edememeleri durumunda borçlulara ait olan taşınmaz mallara İcra Müdürlükleri el koyarak satma hakkı kazanıyor. Yapılan bu satış cebri satış işlemi olarak isimlendirilirken bu satış işlemi için ödenmesi gereken bazı masraflar bulunuyor. Peki, icradan alınan evin masrafı ne kadardır?

İcradan Alınan Evin Masrafları Ne Kadar Tutar?

İcra yolu ile satın alınan evin ihale alıcısı adına tecil edilebilmesi için mutlaka belirlenen masrafların ödenmesi gerekir. İcradan alınan evin masrafları arasında ilk sırada tapu harcı yer almaktadır. Tapu daireleri üzerinden yapılan satış işlemlerinde binde 20 oranında tapu harcı ödemesi yapması gerekir. Tapu satış döner sermaye harcı olarak ise 103,50 lira ödeme yapılması gerekmektedir. Yani tapu harcı olarak yapılan satış işleminde beyan edilen tutarın binde 20 oranında tapu harcı ve 103,50 liralık tapu döner sermaye harcı ödemesi yapılması gerekir.

Harç Ödemesi Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Bazı durumlarda ise harç ödemesi yapılmaz. Örneğin icradan satılık taşınmaz ihalesi esnasında bazen satıcı tarafın ödemesi gereken harç tutarı ihale sürecinde icra dairesi tarafından tahsil edilebilmektedir. Bu durumda tapu işlemleri esnasında sadece alıcı tarafın tapu harcı ödemesi gerekir. Harç tahsil edilmemiş olursa bu durumda her iki tarafında satış esnasında tapu harcı ödemesi gerekir. Satış değeri 300 bin lira olan bir ev için alıcı ve satıcı taraftan 6 bin lira olmak üzere 12 bin lira harç vergisi tahsil edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz