İcradan Ev Almak İsteyen Kişiler Ne Kadar Masraf Öder?

Taşınma mal alım satım işlemleri çoğu zaman kişiler arasında yapılan bir işlem olmakla beraber bazı durumlarda icra müdürlükleri ile gerçek kişiler arasında da bu tip alım satım işlemleri yapılabilmektedir. Peki, icradan ev almak isteyen kişiler ne kadar masraf öder?

İcradan Alınan Evin Masrafı Ne Kadar Olur?

Cebri satış işlemi olarak ta anılan bu tip işlemlerde borcu olan ve borcunu ödemeyen kişilere ait olan taşınmazlar borcun tahsilini sağlamak amacı ile icra müdürlüğü kanalı ile satışa sunulabilmektedir. Diğer tapu satışlarında olduğu gibi icra yolu ile yapılan tapu devir işlemlerinde de alıcı tarafın ödemekle yükümlü olduğu bazı vergiler ve masraflar bulunmaktadır. Bu satışlarda normal satışlardan farklı olarak sadece bazı durumlarda satıcının ödemekle yükümlü olduğu harç bedeli tahsil edilmiyor.

Çünkü bazı durumlarda icra dairesi satış esnasında satıcı tarafın ödemekle yükümlü olduğu tapu harcı bedelini icra dairesi önden tahsil edebiliyor. Bu gibi durumlarda tapu devir işlemlerinde ödenmesi gereken binde 20 oranındaki harç bedelini sadece icradan konut alan kişi ödüyor ve satıcı tarafın böyle bir tutar ödemesi şartı aranmıyor. Buna ek olarak veraset ve intikal vergisinin ödenmediği durumlarda bu tutarın vergi dairesine ödenmesi gerekiyor. En son olarak ise tapu devri döner sermaye bedeli olarak tapu dairesine 87,25 lira ödeme yapılması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz