Varlık Yönetim Şirketleri Borcu Nasıl Tahsil Eder

/ 8 Kasım 2017 / 13 / yorumsuz
Varlık Yönetim Şirketleri Borcu Nasıl Tahsil Eder

Bankaya olan kredi borcunun ödenmemesi takdirinde, maaşınıza bloke konması ya da mal varlığınıza el konulması gibi yöntemlere başvurulmuyor ise bankalar bu borcu ihale yolu ile var

İcralık Borcun Varlık Şirketine Devredilmesi
Bankaya olan kredi borcunun ödenmemesi takdirinde, maaşınıza bloke konması ya da mal varlığınıza el konulması gibi yöntemlere başvurulmuyor ise bankalar bu borcu ihale yolu ile varlık şirketlerine satıyor.
Borcun Varlık Şirketine Devredilmesi
Borçludan borcu tahsil edemeyen bankalar, çözümü varlık şirketlerine satarak buluyor. Çok uygun bir miktarda varlık şirketine ihale ile satılan borçlar, aynı şekilde çok uygun bir miktarla kapatılabiliyor. Borcun varlık şirketine devredildiği takdirde bankanın herhangi bir fonksiyonu kalmıyor ve muhatap tamamen varlık şirketi oluyor. Ve çok daha uygun bir ödeme seçeneği sunuluyor.
Varlık Şirketine Ödenecek Olan Borç
Faizleri ile birlikte 10 bin TL olan borç, yüzde 5-10 oranında varlık şirketine ihale ile satıldığı takdirde varlık şirketi bu borcu 500 TL-1000 TL arası bir fiyatla satın almış oluyor. Borç için borçludan bin 300 TL talep eden varlık şirketi, böylece 300 TL kazançlı oluyor. Ve borçlu kişinin 10 bin TL tutarındaki borcu sadece bin 300 TL ile kapatılıyor.
Varlık Şirketine Yapılan Ödemelerin Sonrası
Banka tarafından varlık şirketine ihale ile satılan borcun ödenmesinin sonrasında, tahsil harcının da ödenmesi gerekiyor. Eğer borçlu kişi tahsil harcını ödemez ise borcu sistemde halen ödenmemiş olarak görünüyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com