İcralık evler için vatandaşlar konut kredisi alabilir mi? Bu soru son zamanlarda çok fazla sorulmaya başlandı. Ancak açık konuşmak gerekirse, bankalar bu evler için konut kredisi vermeyi pek uygun görmüyor.

İcralık evlere konut kredisi veriliyor mu?

İcra ihalesini kazandığınızı düşünelim. Peki konut kredisi alabiliyor musunuz? Satışı bittikten sonra ihaleyi alan kişi konut kredisi talep edebilir. Yinede bankaların bu krediyi bu amaçla vermediklerini belirtebiliriz. Bunun asıl nedeni ise kredinin normal konut şartları içerisinde yer almadığı ve satış olsa bile itiraz süresince satış için dava konusu riski olabileceği için, bankalar icra ile alınan konutlara konut kredisi verme taraftarı değil.

İcra sürecinin işleyişine baktığımızda ise bazı süreçler için kredi alanların olduğu biliniyor. Normalde konut almak için konut kredisi kullanmak isteriz, tapu sırasında satış işlemleri gerçekleştikten sonra ipotek koymada aynı sırada yapılabilmekte. Bankanın söylemi ise bu işlemlerden sonra krediyi vatandaşa sağlaması oluyor.

Ancak icra durumunda bir ev satışı yapıldığında banka ile pek kuralların örtüşmediğini belirtelim. İcra kapsamında ihaleyi almış olan kişi daha önceden konutun yüzde 20 teminatını yapması gerekiyor. Para tamamlandıktan sonra ise satış gerçekleşiyor. Banka ise bu şekilde çalışmamakta.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz