İdari Dava Nasıl Açılır?

 

İdari dava açmak isteyen kişilerin genellikle merak ettikleri ve sordukları sorular arasında yer alan idari dava nasıl açılır hakkında sizlere ayrıntılı şekilde bilgi vereceğiz. İdari dava açmak için öncelikle Danıştay, idari mahkemesi veya vergi mahkemesi başbakanlıklarına dilekçe yazılara ve bu dilekçeler ilgili yere iletilerek açılmaktadır. İdari dava açmanın süresi de tabi bulunmaktadır.

İdari dava açma 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu ile açılmakta olup, idari mahkemelerin veya vergi mahkemelerinin görevi içerisinde yer alan uyuşmazlık sonucunda açılmaktadır. Bu davalarda genellikle incelemeler evrak üzerinde yapılmaktadır. Yani mahkemeler yazılı yargılama yöntemi ile yargılama yapılmaktadır. İdari dava türleri de bulunmakta olup, bu türlere de yargılamalar yapılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz