İfraz Dosyasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Tapu kütüğünde normal şartlar altında tek parsel olarak kayıtlara geçen taşınmaz malların düzenlenen haritalara göre yeniden birden fazla parçaya ayrılmasına ifraz adı verilmektedir. Bu işlemin yapılması için ifraz dosyası hazırlanmaktadır. Peki, ifraz dosyasında olması gerekenler nelerdir?

İfraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Kelime manası olarak ayırma anlamına gelen ifraz işlemi tapu kütüğünde tek parsel olarak kayıtlar altına alınan taşınmazların birden fazla parçaya ayrılması amacı ile yapılmaktadır. İfraz işleminin yapılması için ilk olarak Harita Mühendislik şirketi ile anlaşmanız ve yetkili harita mühendisine vekâlet verilerek işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Harita Mühendisi ve harita şirketi parselasyon haritası çıkartır ve bu haritada ilgili alanda bulunan kamuya terk edilen alanlar belirlenerek işaretlenir.

İfraz işleminin yapılmasının en önemli amacı taşınmazın değerinin arttırılmasıdır. Yine ifraz işleminin yapılması durumunda söz konusu taşınmazın daha hızlı şekilde satılmasını sağlaması açısından da yapılabilmektedir. İmar Kanunu maddeleri arasında yer alan 16. Madde içerisinde de “Belediye ve mücavir alan hudutları içindeki taşınmazların resen veya müracaat üzerine tevhid veya ifrazı, bunlar üzerinde irtifak hakkı tesisi veya bu hakların terkini, bu kanun ve yönetmelik hükümlerine uygunluğu belediye encümenleri veya il idare kurullarınca onaylanır.” İbaresi yer almaktadır.

İfraz Dosyasında Olması Gerekenler

1-İçindekiler
2-Değişiklik haritaları yapım ve kontrol bilgileri form
3-Vekâletname veya sözleşme
4-Tapu senedi veya tapu kaydı (son 6 ay içinde alınmış)
5-Kadastral plan örneği
6-Değişiklik tasarımı
7-Pafta durumu
8-Ölçü krokisi
9-Alan hesapları
10-CD
11-Onaylı plan örneği ve plan hükümleri (imar uygulama dosyasında)
12- Tescil Beyannamesi

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz