İfraz Nedir, İfraz İşlemini Kim Yapar?

Tapu kütüğünde en sık yapılan işlemlerden biride ifraz işlemidir. Tapuda ifraz işlemi sıklıkla yapılmakta olup bu konuda yaşanan bazı kavram karmaşaları da bulunmaktadır. Peki, ifraz nedir, ifraz işlemini kim yapar?

İfraz Nedir?

Tapa kütüğüne yapılan kayıtların değiştirilmesi için kullanılan terimlerden biri olan ifraz kelime anlamı olarak “ayırmak” olarak kullanılmaktadır. Yani tapuda ifraz işlemi ayırma olarak gerçekleştirilir. Tapu kütüğü kayıtlarında tek bir taşınmaz olarak kaydedilen parsellerin farklı nedenlere bağlı olarak birden fazla parsele ayrılması işlemine ifraz adı verilmektedir.

İfraz İşlemini Kim Yapar?

Tapuda ifraz işlemi bir gayrimenkulün bir kısmının satılması ya da sahibi tarafından bölünmesi durumunda meydana gelmektedir. İfraz işlemine konut olan taşınmaz sahibinin ya da sahiplerinin başvurusu üzerine yapılmakta olup taşınmazın bağlı olduğu belediye üzerinden işlemler gerçekleştirilmektedir.

İfraz için gerekli belgeler ile başvuru sahibinin ifraz işlemine konu olan taşınmazın sınırları içerisinde yer aldığı belediyeye başvuruda bulunarak evrakları teslim etmesi yeterlidir. Başvuru evraklarının tam ve eksiksiz olarak teslim edilmesinin ardından belirlenen ifraz harcı ödenerek işlem yapılmaktadır.

İfraz Tapu Harcı Ne Kadar?

a)İfraz veya taksim veya birleştirme işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden (Binde 11,38)

  1. b) (5831 sayılı Kanunun 7 nci maddesi ile değişen bent. Yürürlük: 27/1/2009) İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden (Binde 11,38)

c)Yukarıdaki fıkralar dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden (Binde 4,55)

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz