İfrazen taksim nedir? İfrazen taksim nasıl gerçekleşir? Mali açıklaması nedir? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar…

İfrazen taksim nedir?

Taksim, genel anlamda tapuda hem müşterek hemde iştirak durumunda kayıtlı olan taşınmazların ortaklığının bitmesi için yapılan bir işlem olarak bilinir.

Taşınmaz sayısının paydaşlara eşit olmaması veya hissedar olan kişiler arasında bir anlaşmazlık söz konusu olursa, mal parçalara ayrılıyor ve taksim ediliyor. Bu bakımdan bu işlemlere ifrazen taksim adı veriliyor. Aslında hukuk terimi olarak bildiğimiz bu işlem ayırma olarak ifade edilebilir. İfrazen taksim işlemlerinde taşınmazların yer aldığı yerde ayrılması veya belediye encümeni gibi il idare kurulunun verdiği olumlu karar ile resmi senet ile karşılanması şart.

İfrazen taksim işleminin mali yönü nedir?

Müşterek mülkiyet için taşınmaz malların ifrazen yada hükmen kişiler arasında paylaştırılması veya taşınmaz malların emlak vergisinden yeniden değerleme oranı hesaplanarak bu hesaptan az olmamak üzere binde 3,6 oranında tapu harcı alınmaktadır.

İfrazen yapılan bu işlemlerde, taksim işlemi zorunlu olduğundan, ifraz harcı alınmaz ancak taksim harcı mecburi olarak alınır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz