İhbar Tazminatı Davası Nedir? Şartları Nelerdir?

 

Çalışan ile iş veren arasındaki bağlantının korunaklı hale gelmesi adına oluşturulan kanunlar mevcut. Bu açıdan çalışan, sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlü olduğu gibi iş verenin de çalışana karşı sorumlulukları mevcut. Eğer taraflardan herhangi biri kurallara uymaz ise karşı tarafın hakları kanunen korunuyor. Örneğin iş veren, çalışanını herhangi bir sebep göstermeksizin işten atar ise çalışanın tazminat isteme hakkı doğuyor. Bu noktada ihbar tazminatı davası oldukça önem teşkil ediyor. Peki, ihbar tazminatı davası nedir ve bu davanın şartları nelerdir?

İhbar Tazminatı Davası

 

Kanunda belirtilen koşullara uymayan tarafın diğer tarafa olan yükümlülüğünü gerçekleştirmemesi, ihbar tazminatı davası açılmasına kaynaklık ediyor. Bunun içinse çeşitli şartların karşılanması gerekiyor. Eğer ihbar tazminatı davası açmayı düşünüyorsanız aşağıdaki şartlara mutlaka göz atmalısınız. Zira şartların sağlanmaması, tazminat alımının önünü kapatıyor.

  • Çalışan ile iş veren arasında belirsiz bir süreli sözleşme olmalıdır
  • İşçi veya iş veren açısından haklı gösterilebilen bir fesih nedeni söz konusu olmamalıdır
  • Kanunda belirtilen ihbar sürelerine uyulmaksızın iş hakkının feshedilmiş olması gerekir

Çalışan Kendi Hakkını Koruyabilir

 

Kıdem tazminatı, çalışanın bir anda işsiz kalarak maddi açıdan zora düşmesini önlüyor. Bu süreci alacağı tazminat ile rahat geçirebilen çalışan, böylelikle hayatını normal bir şekilde sürdürme şansı elde ediyor. Bu yönden bakıldığında kıdem tazminatının çalışan açısından bir hayli önem teşkil ettiği söylenebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz