İhbar Tazminatı Hesaplama

 

İhbar tazminatı, belli süredir çalışmakta olan bir işçinin işten çıkarılmasına haber verilmeksizin ya da ihbar süresinden önce çıkarılması durumunda işveren tarafından ödenmesi gereken tazminat türü olarak bilinmektedir. İhbar tazminatını işçiler ve işveren alabilir. Yani işten çıkarılan işçi ihbar süresinden önce ya da haber verilmeden çıkarılıyor ise ihbar tazminatını hak ediyor ise, aynı durum işveren içinde geçerlidir. Yani işçi haber vermeden ya da ihbar süresinden önce işten ayrılıyor ise işveren ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu vardır. İhbar tazminatında amaç ise iş kanununa göre her iki tarafında mağdur olmaması için haberli ve belirli sürelerde çalışarak ayrılması gerekmektedir.

İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

 

İhbar tazminatı hesaplamak için belli başı önemli madde bulunmaktadır. Bunlardan birisi de işçinin çalışma süresi olup, iş kanununa göre kaç yıl çalıştığına göre işçinin ihbar süresi bulunmaktadır. Bu durum ise;

  • 6 aydan az çalışanlar için 2 hafta
  • 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışanlar için 4 hafta
  • 1,5 ile 3 yıl arası çalışanlar için 6 hafta
  • 3 yıldan fazla çalışanlar için 8 hafta

Yukarıda ki ihbar sürelerine göre aylık brüt gelir üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Örnek olarak vermek gerekir ise ihbar tazminatı hesaplama 30 günlük bir işçinin aylık maaşı 2500 TL olarak hesap edelim. 6 yıllık çalışmış ise bu işçiye 8 haftalık brüt ücret ödenmesi gerekmektedir. Yani;

2.500 / 30 gün = 83.3 TL günlük,

83.3 x 7 gün = 583.1 TL haftalık,

8 hafta x 583.1 = 4.664,8 TL Brüt İhbar Tazminatı

Gelir vergisi: 4.664,8 x % 15 = 699.72 TL,

Damga vergisi: 4.664,8 x % 0.66 = 30.78 TL,

5.600 – (840 + 36,96) = 3934,3 TL net ihbar tazminatı ödenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz