İhtirazi Kayıt

İhtirazi kayıt, imzalanan belgedeki çekincelerin, tereddütlerin ortaya konmasına deniyor. İhtirazi kaydın çeşitleri; bordroya ihtirazi kayıt, kıdem tazminatı ödeme evrakına ihtirazi kayıt ve imzalatılan belgeye ihtitazi kayıt olarak sıralanabiliyor.

İhtirazi Kayıt Nedir

İhtiraz, sözlük anlamı olarak çekince olarak tanımlanıyor. Yani herhangi bir konuda ilerisini düşünerek çekinmeyi gerektiren bir sebep ya da durum olarak açıklanıyor. Bu doğrultuda ihtirazi kayıt ise, imzalanan belgede çekinceleri, tereddütleri ortaya koymak olarak tanımlanıyor. İhtirazi kayıtların, bordroya ihtirazi kayıt, kıdem tazminatı ödeme evrakına ihtirazi kayıt ve imzalatılan belgeye ihtirazi kayıt gibi farklı çeşitleri bulunuyor.

İhtirazi Kayıtla Verilen Beyannamelerde İşlemler

Vergi Daireleri İşlem Yönergesi 39/3. maddesine göre, ihtirazi kayıtla verilen beyannameler üzerinde yapılacak olan işlemler şu şekilde açıklanıyor;

İhtirazi Kayıtla Verilen Beyannameler Üzerine Yapılacak İşlemler

Mükelleflerce kanuni gerekçe gösterilerek beyan edilen matrah veya matrah kısmı üzerinden tarh edilen vergiye dava hakkının saklı tutulması yolunda beyannameye yazılı nota ihtirazi kayıt adı verilir.

Bu şekilde verilen beyannameler üzerine süresinde verilen beyannameler için yapılan işlemler aynen yapılır. İhtirazi kayıtla verildiği şerhi düşülen tahakkuk fişi, beyanname ile birlikte değerlendirme masasına verilir.

Kıdem Tazminatının Ödeme Evrakına İhtirazi Kayıt

İşçinin, taksitle ödemeyi kabul etmesi durumunda kabul ettiğine dair imzaladığı evraka ihtirazi kayıt düşmesi gerekiyor. Aksi takdirde işçi, taksitle ödenen kıdem tazminatı için faiz isteme hakkını kaybediyor. Örnek ihtirazi kayıtlar şu şekilde olabiliyor;

“Kıdem tazminatımın geç ve taksitle ödenmesinden doğacak faiz hakkım saklı kalarak imzalıyorum.”
“Geç ödeme kaynaklı faiz hakkım saklıdır.”

İhtirazi kaydın, ilgili evrakta mutlaka yazılı bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Çekincenin ortaya konmasını belirten ifade, işçiye dava aşamasında fazlasıyla yardımcı olacaktır. Aksi durumda, ihtirazi kayıt koyulması gereken yerlerde koyulmaması durumunda işçi açısından hak kayıplarına neden olabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz