İhtiyati Haciz Nedir?

Alacaklı olan kişilerin en çok zorlandıkları konuların başında alacaklarını zamanında tahsil etmek yer almaktadır. Bu tip sorunlar yaşayan kişilerin alacak tahsilatlarını kolaylaştırmak amacı ile İcra Müdürlükleri üzerinden haciz işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Hakkında icra işlemleri başlatılan kişi ya da kurumlara icra müdürlüğü tarafından konu hakkında bilgilendirmeleri içeren bir tebligat gönderilmektedir. Bu tebligat içerisinde hacze konu olan alacağın kime ait olduğu, haciz işlemlerinin kim tarafından başlatılmış olduğu, borcu ödemek için size tanınan son süre gibi pek çok bilgi yer almaktadır.

Haciz Türleri Nelerdir?

Haciz işlemleri normal haciz ve ihtiyati haciz olmak üzere iki türlü gerçekleştirilebilmektedir. Mahkeme tarafından kesin sonuca ulaşmak isteyen kişiler sürecin çok daha uzun olmasına rağmen ihtiyati haciz işlemi gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Resmi olarak haciz işleminin başlatılmasından sonra borçlu olan kişi kötü niyetli davranarak üzerine kayıtlı olan mal varlığını satabilmekte ya da bir başkasına devredebilmektedir. İşte bu tip kötü niyetli kişilerin mal ve para kaçırmalarını engellemek amacı ile haciz işlemi başlatılmadan önce mahkemeye başvuruda bulunularak ihtiyati haciz kararı alınmaktadır. Alınan bu karar ile beraber borçlu olan kişinin bu tip eylemler yapması yasal olarak engellenmiş olur.

İhtiyati Haciz Kararı Nasıl Alınır?

Bu kararı aldırmak isteyen kişilerin Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret Mahkemelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Teminat yatırılmasının ardından ilam kararı alınmakta ve bu kararın alınmasının ardından icra mahkemesine başvuruda bulunularak ihtiyati haciz işlemi başlatılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz