İkamet tezkeresi nedir? İkamet tezkeresine sahip yabancı kişiler, ikamet etmiş oldukları yerden ayrıldıktan 48 saat içerisinde çıktıkları veya gittikleri yerin poli veya jandarmaya bildirmeleri gerekmektedir. İşte merak edilenler…

İkamet tezkeresi nedir?

Yabancı vatandaşların ülkemizde yasal olarak ikamet ettiklerini gösteren belgeye ikamet tezkeresi denmektedir. İkamet tezkeresi ise il emniyet müdürlükleri tarafından alınmaktadır.

İkamet tezkeresi bulunan kişiler ikamet etmiş oldukları yeri değiştirmeleri halinde 48 saat içerisinde çıktıkları veya gittikleri yeri ister polis ister jandarmaya bildirmeleri gerekmektedir. İkamet tezkeresi, bir diğer adıyla ikamet izni olarak bilinir. Yabancı kişilerin bir ülkeye taşınması durumunda emniyet müdürlükleri tarafınca o ülkede oturması adına verilen belgeye denir.

İkamet değişimi hakkında

İkamet değişimi hakkında madde 14 kapsamında ikamet tezkeresi hamili yabancı kişiler, ikamet ettikleri yeri değiştirmeleri halinde 48 saat içerisinde çıktıkları yeri polis veya jandarmaya bildirmeleri veya mektupla haber vermeleri şarttır.

Ancak otel yada pansiyon gibi yerlerde kalan yabancılar için ihbar mecburiyeti ise bu yerlerin sahibi veya yöneticileri tarafından yapılmalıdır.

İkamet tezkerelerinin süresi hakkında

İkamet tezkereleri süresi hakkında madde 9’da bazı açıklamalar yer alıyor. İkamet tezkerelerinin süresi ise 5 yıldır. Karşılıklık ilkesi kapsamında bu süre Dışişleri Bakanlığı tarafınca İçişleri Bakanlığı tarafından daha fazla veya daha az verilebilir.

Süresi bitmiş olan ikamet tezkeresi üzerinde tekrar uzatma işlemi ise en fazla 4 defadır.

Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz