2019 İkametgâh Cezası Ne Kadar Oldu?

Kişinin yerleşme amacı ile oturmaya başladığı adresine ikametgâh adresi denilmektedir. Yasalar gereği tüm bildirimler bu adrese yapıldığı için kişinin mutlak suretle bir ikametgâh adresi bulunması gerekiyor ve sadece tek bir adresi ikametgâhı olarak gösterebiliyor. Bu nedenle ikametgâh bildiriminde bulunulması zorunlu tutuluyor ve zamanında bu bildirimi yapmayan kişilerin ceza ödemeleri gerekiyor. Peki, 2019 ikametgâh cezası ne kadar oldu?

 

İkametgâh Cezası Ne Kadar?

 

 

Kişinin yeni bir adrese taşınması durumunda mutlak suretle yeni taşındığı adresin sınırları içerisinde yer alan muhtara başvuruda bulunarak ikametgâhını bu yeni adrese aldırması gerekmektedir. Yapılan tüm resmi yazışmalarda bu adres kullanıldığı için bu adresin güncel tutulması çok önemlidir. Yine seçimlerde de adrese göre seçmen sandıkları belirlendiği için devlet tarafından bu bilgiye oldukça önem verilmektedir. Zamanında ikametgâh adresi değişikliği için bildirimde bulunmayan kişilere idari para cezası uygulanmaktadır. 2019 ikametgâh cezası olarak 58 lira para cezası uygulanmaktadır. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunma cezası olarak talep edilen ücret ise 1.188 lira olarak alınmaktadır.

 

İkametgâh Değişikliği Bildirme Süresi Ne Kadar?

 

Bulunduğunuz yerden taşınmanız ya da geçici süreli olarak olsa bile bir başka yerde yaşamaya devam etme kararı almanız durumunda mutlaka ikametgâh değiştirme işleminde bulunmanız gerekir. Bu bildirimin yeni eve taşındığınız tarihi takip eden 20 gün içerisinde mutlak suretle tamamlanmış olması istenir. Aksi durumda idari para cezası uygulanır.

 

İkametgah Cezası Sorgulama

 

 

Yapılan ev ve adres değişikliği sırasında kişiler kesinlikle taşındıkları evlerin ikametgahını nüfus dairelerine bildirmesi gerekmektedir. Bu durum kesinlikle zorunlu olup, eğer bildirilmez ise ikametgah cezası çıkmaktadır. İkametgâh cezası sorgulama işlemleri ise e-devlet üzerinden yapılmakta olup, eğer ki çıkan cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda indirim uygulanmaktadır. Fakat ödenmez ise buna faiz binmektedir.

 

Yanlış Adres Beyanı

 

Aykırı beyanda bulunma yani yanlış adres beyanı verme gibi durumlar ise daha farklı cezaların uygulanmasına neden olup, bunda ise para cezası uygulanan cezanın iki katı olarak görülmektedir. Bunun için kesinlikle taşındığınız evden mutlaka ikametgahınızı doğru olan adrese almalı ve cezaya maruz kalmamalısınız.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz