İkametgâh Cezası Ne Kadar Oldu?

/ 23 Şubat 2018 / 12.014 / yorumsuz

İkametgâh Cezası Ne Kadar Oldu?

2019 İkametgâh Cezası Ne Kadar Oldu?

Kişinin yerleşme amacı ile oturmaya başladığı adresine ikametgâh adresi denilmektedir. Yasalar gereği tüm bildirimler bu adrese yapıldığı için kişinin mutlak suretle bir ikametgâh adresi bulunması gerekiyor ve sadece tek bir adresi ikametgâhı olarak gösterebiliyor. Bu nedenle ikametgâh bildiriminde bulunulması zorunlu tutuluyor ve zamanında bu bildirimi yapmayan kişilerin ceza ödemeleri gerekiyor. Peki, 2019 ikametgâh cezası ne kadar oldu?

 

İkametgâh Cezası Ne Kadar?

 

 

Kişinin yeni bir adrese taşınması durumunda mutlak suretle yeni taşındığı adresin sınırları içerisinde yer alan muhtara başvuruda bulunarak ikametgâhını bu yeni adrese aldırması gerekmektedir. Yapılan tüm resmi yazışmalarda bu adres kullanıldığı için bu adresin güncel tutulması çok önemlidir. Yine seçimlerde de adrese göre seçmen sandıkları belirlendiği için devlet tarafından bu bilgiye oldukça önem verilmektedir. Zamanında ikametgâh adresi değişikliği için bildirimde bulunmayan kişilere idari para cezası uygulanmaktadır. 2019 ikametgâh cezası olarak 58 lira para cezası uygulanmaktadır. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunma cezası olarak talep edilen ücret ise 1.188 lira olarak alınmaktadır.

 

İkametgâh Değişikliği Bildirme Süresi Ne Kadar?

 

Bulunduğunuz yerden taşınmanız ya da geçici süreli olarak olsa bile bir başka yerde yaşamaya devam etme kararı almanız durumunda mutlaka ikametgâh değiştirme işleminde bulunmanız gerekir. Bu bildirimin yeni eve taşındığınız tarihi takip eden 20 gün içerisinde mutlak suretle tamamlanmış olması istenir. Aksi durumda idari para cezası uygulanır.

 

 


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.