İkametgâh Değişikliği ve İkametgâh Değiştirmeme Cezası 2019

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan kişilerin bulundukları adresten bir başka adrese taşınmaları ya da başka bir şehirde yaşamaya başlamaları durumunda yapmış oldukları bu değişikliği yasal mercilere bildirmeleri zorunludur. 2007 senesinde başlatılan uygulama ile ülkemizde yaşayan herkesin ikamet adresleri oluşturulan veri tabanına kaydedilmeye başlanmış olup internet ortamına taşınmıştır.

İkamet Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkamet adresiniz değiştiği anda yasal süre içerisinde bunu hemen yetkili birimlere bildirme zorunluluğunuz bulunmaktadır. İkamet değişikliği bildirimi nüfus müdürlüklerine müracaat edilerek yapılabildiği gibi aynı zamanda e devlet sitesi üzerinden internetten online olarak ta yapılabilmektedir. Yine oturduğunuz adresin güncel olup olmadığı bilgisine de internetten ulaşmanız mümkün olup bunun için http://adres.nvi.gov.tr web internet sitesi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

İkametgâh Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İkametgâh değişikliği yapmak istiyorsanız öncesinde bir takım belgeleri hazırlamanız gerekir. Daha önce hiç kimsenin ikamet etmediği bir adreste ikamet edecekseniz genelde yanınızda bir belge götürmeniz istenmez. Satın aldığınız bu taşınmaz sizin ise tapusu, kiraladıysanız ise kira sözleşmesi yeterlidir.

Daha önce içerisinde bir başkasının yaşadığı taşınmaz için ise içerisinde yaşayan kişilerin ikametlerini almadıkları ihtimaline karşı tapu, kira sözleşmesi, elektrik, su ya da doğalgaz aboneliğinizi gösteren bir fatura ile gitmeniz yeterli olacaktır. Birlikte oturma gerekçesi ile yapılacak olan ikametgâh değişiklikleri için ise birlikte oturulacak olan kişi ile gidilmesi ya da muhtar, apartman / site yöneticisi gibi kişilerle müracaat edilmesi gerekmektedir.

Adres Değişikliği Bildirim Süresi Ne Kadar?

Adres değişikliği yapan kişi bu değişikliği en geç 20 iş günü içerisinde bildirmekle yükümlüdür. Adres değişikliği için gerekli belgeler ile ilgili kuruma gidilerek bu işlem kolaylıkla yapılırken 20 iş günü içerisinde yapılmayan bildirimler para cezası ödemeyi zorunlu hale getirmektedir.

Adres Değişikliği Cezası Ne Kadar?

Yeni bir adrese taşınmasına rağmen 20 iş günü içerisinde adres değişikliği bildirimi yapmayan kişiler 2018 yılı için geçerli olmak üzere 50 lira para cezası ödemekle yükümlüdür. Bu cezayı 15 gün içerisinde ödeyen kişilere ise ¼ oranında indirim uygulanmaktadır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz