İkametgah nedir? İkametgah vatandaşlar için ikametgah kişilerin devamlı oturmuş olduğu yerin yada konutun yerinin belirlenmesi anlamına gelir. Herhangi bir dernek yada vakıf gibi tüzel kişilerin olduğu durumda ise ikametgah tüzel kişilerin işlem yaptığı, devlet kayıtlarında yer alan ve bütün faaliyet göstermiş oldukları yer olarak ifade edilir.

Türk hukuku kapsamında her kişinin ve tüzel kişinin sadece bir ikametgah adresi olabilir. Herhangi bir adres değişikliği yapıldığında ise bu durumun bildirilmesi kanunda açıklanmıştır. Durum bildirilmediği taktirde meydana gelebilecek bütün olumsuzluklardan kişi sorumludur.

İkametgah değişikliği nedir?

Kişilerin yaşamış olduğu adresi veya oturdukları konuttan başka bir yere taşınması halinde ikametgahları da değiştirilmelidir. İkametgah değişikliği yapmak için İl nüfus müdürlüklerine gidilerek yeni adres ile eski adres değişikliği yapılır.

İkametgah belgesi nereden alınır?

Vatandaşların daim yaşayıp oturmuş oldukları ve devletimizin veritabanın da yer alan ikametgah adresi değişikliği için ikametgah belgesi alınması gerekiyor. E-devlet sistemi üzerinden veya muhtarınızdan ikametgah belgenizi alabilirsiniz. Bize, pasaport, askerlik gibi birçok işlemde ikametgah belgesi sizden istenilmektedir.

İkametgah nasıl sorgulanır?

Vatandaşların daim bir şekilde yaşamış oldukları konutların adresi devlet sistemlerinde yer alır. Bu sistemde kişi ikametgah adresini öğrenmek istemesi halinde, E-devlet sistemine ptt şifresi ile giriş yapabilir ve sistem üzerinden öğrenebilir. Bunun yanı sıra ise muhtar ve nüfus müdürlükleri tarafından da öğrenebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz