İki Dükkânın Birleştirilmesi İçin Yasal Olarak Ne Yapılır?

Aynı zemin üzerinde yer alan iki ayrı dükkânın birleştirilmek istenmesi durumunda izlenmesi gereken özel bir rota bulunmaktadır. Bu kurallar Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir. Özellikle de işlek caddelerde yer alan binaların alt katlarında yer alan iki ayrı dükkân daha büyük bir işyeri açmak isteyen kişilere kiraya verilmek istenmesi durumunda belirli kurallar çerçevesinde birleştirilebiliyor.

2 Dükkânı Birleştirme 

Kat Mülkiyeti Kapsamında iki farklı dükkânın birleştirilmesi için bazı şartlara uyulması gerekiyor. Bu şartlara göre iki ayrı dükkânı birleştirmek isteyen kişilerin bitişik 2 bağımsız dükkânın birleştirmek isteyen kişilerin kat mülkiyeti kanunun 19. Maddesinde yer alan 2. fıkra gereğince bu değişikliği yapmak isteyen kişilerin apartmanda yer alan toplam kat maliki sayısının beşte dördünün yazılı iznini alması gerekiyor. Yani başka bir deyişle o binada yaşayan her 5 kişiden 4 tanesinin bu değişikliğe izin vermesi gerekiyor.

Değişikliğin yapılma nedeni olarak acil bir haklı neden gösterilmesi durumunda çoğunluğun aranmasına gerek kalmıyor. Yani söz konusu değişiklik ana binada ya da bu binada yer alan bir taşınmaza zarar verdiği tespit edilirse bu durumda çoğunluk aranmadan hemen değişikliğin yapılmasına izin veriliyor. Yine kat malikinin kendi bağımsız bölümünde ana binaya zarar verecek her türlü tadilat ve değişim yapması yasaklanıyor. Yani yapılacak dükkân birleştirme işlemi ana binaya zarar verecekse kesinlikle izin alınması söz konusu olmuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz