2. Derece İpotek Nedir?

 

İpotekli işlemler her geçen gün artarken tapuda kayıtlı olan taşınmazların üzerine ipotek konulabilmektedir. İpotek borcun ödenmesini teminat altına alabilmek adına borç ödemesi yerine getirildiği anda kaldırılmak üzere konulan tapu kaydıdır. Bu kayıt taşınmaz üzerinde alacaklı lehine alacağın ödenmemesi durumunda tasarruf etme hakkı vermektedir. İpoteklerin de derecelendirmeleri bulunmakta olup tapu siciline yapılan tescil sıralamasına göre belirlenir.

İkinci Derece İpotek Ne Demek?

 

Tapunun üzerine birden fazla ipotek konulabilir. Yani aynı taşınmaz farklı borçlar için birden fazla seferde teminat olarak gösterilebilir. Tapunun üzerine ilk konulan ipotek birinci dereceden ipotek olarak kabul edilirken sonra konulan yeni ipotekler ise ikinci derece ipotek olarak isimlendirilmektedir. Birinci sıra ipotek koyan kişi alacağın tahsili için daha avantajlı bir koşulda bulunuyor. Bu nedenle isteyen kişiler ipoteğin derecesini arttırma hakkını kullanabiliyor. Bu işlem tapu dairelerinde kısa sürede tamamlanıyor.

Serbest Derece İpotek Nedir?

 

İpotek seviyesinin yükseltilmesi işlemine serbest derece ipotek adı verilmektedir. İpotek sıralamasında üst sıranın boşalması durumunda alt sırada yer alan ipotek sahibi sırasının yükseltilmesini talep etme hakkına sahiptir. Ancak bu hakkın kullanılabilmesi için ipotek senedi düzenlenirken kişinin senede bu hakkı bulunduğuna dair bir ibare yazdırması gerekmektedir. İpotek senedinde böyle bir ibare yer almıyorsa ya da serbest derece hakkı bir başkasına aitse sizin ipotek derece yükseltme başvurusunda bulunmanıza rağmen başvurunuza rağmen işleminiz yapılmayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz