İkinci El Konut Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Konut satışlarının bir hayli artmasıyla birlikte, ev sahibi olmak isteyenlerin karşısında iki seçenek bulunuyor; sıfır konut almak ya da ikinci el konut sahibi olmak. Fiyat ve yüksek faizleri sorun etmeyecek ev sahibi olmak isteyenler sıfır konutları tercih ederken, daha uygun olması açısından ikinci ele yönelenlerin de dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Kat Mülkiyetine Dikkat Edin

– Öncelikle tapuya kesinlikle özen göstermeniz gerekiyor. Eski yapıların birçoğunun kat mülkiyeti olmaması, hisseli tapu olmaları beraberinde birçok sorunu getirebiliyor. Bulunduğunuz apartmanda dairelerinizin ölçüsünün aynı olmasına rağmen sizden daha fazla hisse sahibi olan kişi, mahkemeye başvurduğu takdirde binadaki ortaklığı bozdurabiliyor.

Söylenen m² ile Projedeki m² ye Dikkat Edin

– Metrekarelere aldanmayın. Aldığınız konuta karşı olarak ödediğiniz bedelde, metrekare başına böldüğünüz zaman size gayet uygun gelebilir. Fakat 100 metrekare diye aldığınız dairede, gerçek bir ölçüm yapıldığı takdirde dairenin net olarak 80 metrekareye kadar düşebileceğini aklınızda bulundurun.

Zemin ve Parkeleri İyi Kontrol Edin

– Zeminlere dikkat etmelisiniz. İlk bakışta dikkat çekmeyen parke zeminlerde birçok defo bulunabilir. Söz konusu defolar, kapı ya da dolap arkalarında bulunabileceği gibi; kabarma, esneme ve oynama olarak da karşınıza çıkabilir. Ayrıca zeminlerdeki ton farkları da ilk bakışta dikkat çekmeyen hususlar arasında yer alıyor.

Tavan ve Duvar Boyalarını Kontrol Edin

– Tavan ve duvar boyalarını dikkatle inceleyin. Duvarlardaki ya da tavandaki kusurlar ilk bakışta dikkatinizi çekmeyebilir, bu yüzden bazı noktalarda kuvvetli bir ışık ile kontrol edebilirsiniz. Boya yerine duvar kağıdı tercih edilmişse, ek yerlerini kontrol etmenizde fayda vardır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz