İkinci El Konut Satışlarında Artış

Gayrimenkul sektöründe yapılan satışlarda konutların payı büyük oranda oluyor. Satışı yapılan konutların büyük bir kısmı ise ikinci el konut kategorisine ait oluyor.

Konutlar Kar Oranı ile Satılıyor

İkinci el konut satışlarında görülen büyük orandaki artış, vatandaşın yatırım yapmak amacı ile satın aldığı gayrimenkulü satışa çıkararak, ekonomik sıkıntılara çözüm getirmesi isteğinin de sonucu olarak görülebiliyor. Satışların büyük oranda artmasına sebep olarak, projeden daire satın alıp, tapuya kaydı girilen fakat hiç oturulmayan dairelerin satılması da gösterilebiliyor. Yatırım amacı ile satın alınan daireler, hiç oturulmasa da ilk elden satış yapılıyor ve dairelerin tamamlanmasının ardından yatırımcı, daireyi kar oranı ile satışa çıkarıyor.

Senetli Satışlar Artıyor

Mayıs ayı içerisinde yapılan konut satışları sonuçlarına göre, yapılan ipotekli satışlar 42 bin civarında oldu. Mayıs ayı içerisinde yapılan toplam satışların içerisinde ipotekli satışların oranı yüzde 35 oldu. İnşaat firmaları tarafından sağlanan 60 ya da 90 aya kadar faizsiz ya da düşük faizli imkanlar ile konut satışlarındaki senetli satışlarda artış gözlemlenmesi de kaçınılmaz oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz