İktisap bedeli nedir? İktisap bedeli nasıl hesaplanır? Mal yada hakların iktisap bedeli hesaplanmaktadır. Peki iktisap bedeli nereden ve nasıl öğrenilir? Gelir Vergisi Kanunu’na göre esaslar nedir?

İktisap bedeli nedir?

İktisap bedeli hakkında tüm esaslar Gelir Vergisi Kanunu kapsamında ifade ediliyor. Kanuna bakıldığında, menkul kıymetleri elden çıkarma yada iktisap bedelini tevsik edilmemesi durumunda VUK’a göre 266. maddede yazılı itibari değer iktisap bedeli olarak bilinir. Dar mükellefler ile kurumlarda dahil olmak üzere, yabancı sermaye hususlarınca ilgili mercilerden izin alınarak, ülkemize getirilen nakdi yada ayni sermaye karşılığında iktisap edilen menkul kıymetler ile iştirak hisselerinin elden çıkarılması sonucu ortaya çıkan değer artışı kazançlarında kur farkından doğan kazançlar ele alınmaz.

Şimdiye kadar mükelleflerin ülkemizde elde etmiş oldukları kazançların, menkul sermaye iratlarından yada kıymet ile hisselerin elden çıkarılması sonucu ortaya çıkan değer artışı kazançlarından ibaret olmalıdır. Bu durum şart olarak kabul edilir. Mükelleflerin, ülkemizde menkul kıymet alım satımıyla sürekli uğraş içerisinde olması, kur farından doğan kazançlar ile ticari kazancın hesabında dikkate alınıyor.

Konut iktisap bedeli nedir?

Mal yada hakların elden çıkarılması durumunda iktisap bedeli, elden çıkan mal yada hakların, elden çıktığı ay hariç tutularak Devlet İstatistik Enstitüsünce belirlenen fiyat endeksindeki artış oranında arttırılarak belirlenmektedir.

Menkul kıymetlerin elden çıkarıldığında çıkan kazanç, yıl içerisinde elde edilen bütün gelirden, Kanunda yer alan 76. maddeye göre indirim oranının uygulanması halinde bulunacak kısmın düşmesiyle hesaplanmaktadır. Bu bakımdan iktisap bedeli endekslenme olmayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz