İktisap tarihi nedir? Bir gayrimenkulün elden çıkarılması durumunda, değer artışı kazancının hesaplanmasıyla iktisap tarihi olarak tarihin alınmasına ilişkin açıklamalar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirtildi. Peki İktisap Tarihi nedir?

İktisap tarihi nedir?

Taşınmazlarla alakalı olan mal ve haklar bedelsiz olarak elde edilmişse eğer bu mal be hakların elden çıkarılmasından sonra elde edilen kazançlar değer artış kazancı olarak vergiye tabi tutulmuyor. Bunun yanı sıra iktisap şekli ne şekilde olursa olsun konu bakımından mal ve hakların elden çıkarılması sonucu edinilen kazançlar değer artış kazancı olarak vergilendiriliyor.

Buna örnek verecek olursak eğer, Bayan (F) 10.10.2018 tarihinde kendisine miras kalan apartman dairesini 10.11.2018’da satmıştır. Apartman dairesinin veraset olarak intikal etmesinden ötürü, Bayan (F) bu satıştan edindiği geliri, değer artış kazancı olarak vergiye tabi tutmayacaktır.

Gayrimenkul konusunda iktisap tarihi nasıl belirleniyor? Gayrimenkullerin elden çıkarılması durumunda, oluşan değer artış kazancının hesaplanmasında hangi tarih esas alınıyor? İşte detaylar…

Fiilen Tarih Geçerliliği

Mülkün tapuya tescil tarihinden daha önce sahibin fiilen kullanıma sunduğu bazı özel durumlar da iktisap tarihi olarak tapuda tescil tarihi değil de, fiilen kullanılmaya bırakılan tarihin kabul edilmesi gerekebilir. Bu bakımdan konut yapı veya diğer kişilerden gayrimenkulü fiilen kullanıma tam olarak hazır şekilde alacakların, söz konusu konutu fiilen kullandıklarını su, elektrik, telefon faturalarını belgelerle tevsik ederek, değer artış kazancının tespiti bakımıdan fiilen kullanıma başladıkları tarih esas olarak iktisap tarihi olarak kabul edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz