İl Özel İdaresi Nedir?

Kanunlar çerçevesinde belirlenen ortak mahalli ihtiyaçların karşılanmasını sağlamakla görevlendirilen, bu görevlerini yerine getirmek amacı ile kendisine mali destek sağlanan, tüzel kişiliğe haiz Belediye ve Köy gibi yerel idare türlerine verilen isme İl Özel İdaresi adı verilmektedir. Mali ve idari özerkliğe sahiptir, tüzel kişilik taşır.

İl Özel İdaresinin Başı Kimdir?

İl özel idaresinin başında bulunan yani il özel idaresini yönetmekle görevli olan yetkili validir.

İl Özel İdaresinin Görev Alanları Nereleri Kapsar?

İl sınırları dâhilinde yer alan her yer il özel idaresinin görev alanıdır.

İl Özel İdaresi Organları Nelerdir?

İl özel idaresinin görev organları il genel meclisi, il daimi encümeni ve validen oluşmaktadır.

İl Genel Meclisi Nedir, Nasıl Kurulur?

İl Özel İdaresi tarafından kararların alındığı oluşuma il genel meclisi adı verilmektedir. İl içerisinde yer alan kayıtlı seçmenler tarafından gerçekleştirilen seçimler sonucunda belirlenerek iş başına gelir.

İl Genel Meclisi Görevleri Nelerdir?

İl sınırları içerisinde yapılacak olan mali ve mimari işlemlerin tümü il genel meclisi çatısı altında karara bağlanmaktadır. Borçlanmaktan şartlı bağışları kabul etmeye, imar planlarını görüşerek karara bağlamaktan encümen üyelerini seçmeye kadar pek çok görevi bulunmaktadır.

İl Daimi Encümeni Görevleri Nelerdir?

İl genel meclisi tarafından hazırlanan bütçe ve kesin hesap ile yıllık çalışma programlarını inceleyerek konu hakkında görüş sunmak, kamulaştırma kararları alarak bu kararları uygulamaya koymak, kanunlarda belirlenen cezaları gerektiği durumlarda uygulamaya almak, vali tarafından il daimi encümenine aktarılan konularda görüş sunmak ve öngörülemeyen giderler için ayrılan ödenek için harcama yerlerini belirlemek gibi çok sayıda görevi bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz