İlave Çevre Düzeni Planı Ne Anlama Gelir?

4 Kasım 2000 senesinde Resmi Gazetede Çevre düzeni planlarının yapılması esaslarına dair yönetmelik hükümleri kapsamında çevre düzeni planı gerçekleştirilmektedir. Çevre düzeni planı, bölge planları ve kalkınma planları dikkate alınarak ekolojik ve ekonomik kararlara uygun olarak doğal kaynakların doğru bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacı ile hazırlanan planlara denilmektedir. Peki, ilave çevre düzeni planı ne anlama gelir?

İlave Çevre Düzeni Planı Nedir?

Normalde çevre düzenlemesi planının dışında kalmasına rağmen planlama ilkeleri çerçevesinde tasarlanarak mevcut plana dâhil edilmesi şeklinde gerçekleştirilen planlamaya ilave çevre düzeni planlaması adı verilmektedir. İlave çevre düzenlemesi planı için Belediye ya da Valilik tarafından hazırlanan talep Bakanlığa gönderilmekte, Bakanlık bu başvuruları inceleyerek karara bağlamaktadır. Yeni Çevre Düzeni Planı teklifleri ilgili kurum ve kuruluşların düşünceleri ile görüşleri dikkate alınarak proje şeklinde Bakanlığa sunulur. Bakanlık bu teklifi değerlendirerek sonuçlandırır.

İlave Çevre Düzeni Planına Nasıl İtiraz Edilir?

Çevre düzeni planları Bakanlık tarafından kabul edildikten sonra onaylanmış kabul edilir. Onaylanan bu planlar kamuya açık olacak şekilde ilgili belediye ya da valilik tarafından 1 ay süre ile askıda tutulur. Yani itiraza açık olarak bekletilir. Bu süre zarfında itiraz edilmeyen planlar resmi olarak kabul edilmiş sayılarak uygulamaya alınır. Kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiler ile gerçek kişiler itiraz etme hakkına sahip olmakla beraber itiraz dilekçesi ile ilgili belediye ya da valiliğe başvuruda bulunmak yeterlidir. Bakanlık itirazı değerlendirerek sonuca bağlar ve kararı uygulamaya koyar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz