İlave Ek Tapu Harcı Nedir?

Yatırım aracı olarak kullanacağınız emlaklarınız ile ilgili detaylı bilgiler sunmaya devam ediyoruz ve dilerseniz ilave tapu harcı hakkında son gelişmeleri de sizlere aktaralım ve bu konuda bilgi vermeye çalışalım. İlk olarak, alım satım işlemlerinde tapu harcına ait olan gerçek değerin, emlak vergisi asgari miktarının altında olmaması gerekiyor. Harç ödemelerinde değerin altında rakam göstererek harç parası ödemesi yaptığınız takdirde ve bu kuralsızlığın anlaşılması halinde aradaki farkı faizi ile birlikte ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu durumun tesbit edilmesi çok da zor değildir çünkü düzenli olarak ilgili kurum gerekli kontrolleri en iyi şekilde yapıyor ve yasalar da bunu gerektiriyor.

Emlaklarınızın değerini olduğundan yüksek ya da düşük gösteremezsiniz, bu yasal olarak büyük bir suçtur ve satış işlemlerinde de Pazar payının altında ya da üstünde satış yapamıyorsunuz. İlave tapu harcı da tam olarak sizlere bunu sunuyor ve aradaki farkı ödemeniz gerektiğini belirtiyor. Vergi incelemesi ile birlikte biçtiğiniz değer ortaya çıkıyor ve ödenilen vergi de net bir şekilde karşınıza çıkıyor. Aradaki farkı belli bir süre zarfında ödemek zorundasınız bunu da resmi belgeler eşliğinde sizlere sunuyorlar.

İlave tapu harcından kurtulmak istiyorsanız vergide usulsüzlük yapmamanız gerekiyor, aslında bu itham çok ağır olabilir ancak yasalar çerçevesinde bu şekilde bir değerlendirme ve karşılık bulduğunu da belirtmek gerekiyor.
Aradaki fark yine ilgili kurum tarafından hesaplanıyor ve az önce de belirttiğimiz gibi adreslerinize en kısa sürede iletiliyor. Sizlere bir zaman diliminde bu ödemenin yapılması gerektiği belirtiliyor ve eğer ödemeyi gerçekleştirirseniz sorunsuz bir şekilde süreci atlatabiliyorsunuz ancak ödeme konusunda sıkıntı yaratmayı planlıyorsanız karşınıza yasalar çerçevesinde ağır cezalar çıktığını da belirtmek gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz