İlave İmar Planı Nedir, Nasıl Yapılır?

Mevcut olan imar planının gelişme alanları bakımından ihtiyaca cevap vermemesi durumunda yapılan planlar, ilave imar planı oluyor.

İlave İmar Planı Nedir?

İlave imar planı, mevcut imar planının gelişme alanları bakımından ihtiyaca cevap vermemesi durumunda mevcut imar planına bitişik ve mevcut imar planının genel arazi kullanış kararlarıyla tutarlı, ulaşım açısından bütünlük ve uyumluk sağlayacak şekilde hazırlanan plan olarak karşımıza çıkıyor.

İlave İmar Planının Yapılması

İmar planı için ayrılan alanın yetersiz olması durumunda, sınırı mevcut planlama sınırı ile bitişik vaziyette olan analarda, esas plan kararları ile bütünleşmek şartı ile 1/25.000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli olacak şekilde hazırlanacak ilave planın onama yetkisi, belediye meclisinde bulunuyor. Planın hazırlık ve onay süreci uygulama imar planı ile aynı oluyor.
İlave imar planı, gerektiği takdirde revizyon ile birlikte yapılabiliyor. Plan değişiklikleri ile ilave planlar, planın belirlenen grubunda yeterlilik belgesi bulunan müellifler tarafından yapılabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz