Apartmanlar kat sakinlerinin tanışması ve apartman yönetiminin yeni oluşturulması durumunda ilk apartman yönetimi nasıl ve ne şekilde kurulur? İşte bugün sizlere kanun kapsamında detaylı bilgileri aktaracağız.

İlk apartman yönetimi nasıl kurulur?

Kat sakinlerinin yeni taşınması ve henüz bir apartman yönetimi olmaması halinde ilk yönetim kanun kapsamında oluşturulmalıdır. Her yıl bir defadan az olmamak şartı ile her yıl ilk ay apartman toplantısı yapılması şarttır.

Genel kurul hakkında

Kanun kapsamında madde 27’de gayrimenkullerin tamamı kat yönetimi tarafından kurallar gereği yönetilir. Yönetim planı ise Madde 28’de yönetici ve denetleyici olarak düzenlenmektedir. Tüm kat sakinlerini ilgilendiren bu durum ileride oluşabilecek anlaşmazlıkların önlenmesi için düzenlenmiştir.

Kat malikleri kurulunun toplantısı ve kararları nedir?

Madde 29’da ise kat malikleri kurulunun her yıl bir defadan az olmayacak şekilde yönetim planı kapsamında belirtilen zamanda veya plan yoksa ise her yıl ilk ay içerisinde toplanması gerekiyor. Toplu yapılarda ise en geç iki yılda bir toplantı yapılması gerekiyor. İlk toplantıda yeterli malik katılmaz ise ikinci toplantı günü belirlenir ve iki toplantı arasından yedi güç geçmesi gereklidir.

Madde 31’de ise her malikin arsa payına bakılmadan tek bir oy hakkı bulunuyor. Bunla beraber oy sayısı tek bir oy olarak sayılır ve kesirler dikkate alınmaz. Alınacak kararlar doğrultusunda görüşmeler sağlanır ve bir kişi oy sayısının yüzde 5’inden fazlasını kullanmak üzere hazır olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz