Konut sektörüne büyük bir yenilik katan Gayrimenkul Sertifikası, konut almak isteyen fakat yeteri kadar birikime sahip olmayanlar için aranan fırsat olarak gündeme oturdu. Konut pr

Gayrimenkul Sertifikasıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler
Konut sektörüne büyük bir yenilik katan Gayrimenkul Sertifikası, konut almak isteyen fakat yeteri kadar birikime sahip olmayanlar için aranan fırsat olarak gündeme oturdu. Konut projelerinin, herkesin ortak olabileceği paylara bölünmesi ile ev sahibi olmak isteyenlere yatırım ve de tasarruf yapma imkanı sunuyor. Böylece konut sahibi olmak isteyenlerin istediği konut için önceden belirlenmiş olan sertifika miktarını toplaması gerekiyor.
Her konut için belirli olan sertifika miktarı değişirken, bu miktar minimum olarak 11 bin 58 olarak belirlendi. Her 100 pay bir metrekareye denk düşerken, her payın bedeli de 42,5 TL olarak belirlendi.
İlk Gayrimenkul Sertifikası İhracı ile İlgili Açıklanmış Olan Sonuçlar
1) Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Makro İnşaat ortaklığının “Park Mavera 3” projesi gayrimenkul sertifikası satışına 143,24 milyon TL talep geldi.
2)95,99 milyon TL ek satışla birlikte toplam satış 239,23 milyon TL ile ihraç tavanına ulaştı.
3) 5.244 bireysel yatırımcı 2.141.506 adet, 41 kurumsal yatırımcı ise 2.064.568 adet talepte bulundu. 5.038 yatırımcının talebi karşılanarak 1.775.842 adet sertifika satıldı. 41 kurumsal yatırımcının da 39’unun talebi karşılandı ve 1.594.568 adet satış gerçekleştirildi.
4) Bireysel yatırımcıda ortalama talep büyüklüğü 17 bin TL oldu. Bireysel taleplerin en büyüğü ise 1,5 milyon TL’ydi.
 
5)Taleplerin medyan büyüklüğü 4.250 TL, bu da 5.244 yatırımcının yarısının talep büyüklüğünün 4.250 TL’den daha az olduğu anlamına geliyor ve küçük yatırımcı ilgisine işaret ediyor.
6) Konsorsiyum lideri Vakıf Yatırım ve Vakıfbank’ta açılan hesap sayısının 1.400’ü aştığı açıklandı. Bu da sertifika ihracının amaçlarından biri olan yeni yatırımcı oluşumunun başarısını gösteriyor.
7) Parasal büyüklük açısından gelen talebin yüzde 55’i İstanbul dışından geldi. İstanbul dışında en fazla talep gelen iller ise sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Konya ve Muğla oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.