İlk Kez Ev Satın Almak İsteyenler Bu 5 Hataya Dikkat Edin!

Finansal açıdan verilen önemli kararlardan biri olan ev satın alma kararında sonradan pişman olmamak adına mutlaka karar verirken bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Özellikle de ilk kez ev satın almak isteyen kişiler için deneyimsizlikleri büyük riskler oluşmasına neden olabilmektedir. Ev alırken hataya düşmemek ve yanlık karar vermemek için mutlaka bu 5 kritik hataya dikkat edin…

  1. Ev Ararken Bütçe Belirlememek

Ev ararken sonradan sizi pişman edecek en büyük hata önceden bütçe belirlemeden yola çıkmaktır. Satın aldığınız evi öderken zorlanmayacağınız bir limit belirleyerek bu limit dahilinde ev aramaya çalışmanız en doğrusu olacaktır. Örneğin en fazla 250  bin liralık bir konut satın alacaksanız gereksiz yere bunun üzerinde fiyatlı evlere bakmak size zaman kaybettirmekten öteye geçmeyecektir.

  1. Profesyonel Destek Hizmetlerinden Yararlanın

Özellikle de ilk kez ev satın alacaksanız mutlaka profesyonel destek almanızda yarar olacaktır. Profesyonel emlak danışmanları size doğru konutu, doğru lokasyonda ve en ekonomik fiyatlarla satın almanız konusunda yardımcı olacaktır.

  1. Evin Değerini Doğru Bir Şekilde Araştırmamak

Ev satın alırken asla size söylenen bilgileri mutlak doğru olarak kabul etmemeniz ve araştırmanız gerekir. Örneğin ev sahibinin belirlediği fiyatı doğru kabul etmek yerine o bölgede yer alan benzer özelliğe sahip olan taşınmazların da fiyatlarını inceleyerek bu bilginin doğruluğunu teyit etmeniz gerekir.

  1. Evi Kontrol Etmemek

Yine ev sahibi ya da emlakçı tarafından ev ile ilgili verilen bilgileri doğru kabul etmemeniz, denetlemeniz gerekir. Örneğin evin tesisatı, özellikleri ve sağlamlığı araştırılmalıdır.

  1. Ek Giderleri Hesaplamamak

Pek çok kişi ev satın alırken evin ek masraflarını dikkate almamaktadır. Vergiler, masraflar ve tadilat masrafları gibi sonradan ödemeniz gereken her tutarı hesaplamanız gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz