Konut üzerinden kira geliri alan vatandaşların elde etmiş oldukları bu kira bedelinin 3200 TL’den fazla olması halinde beyanda bulunmaları ve kira vergisi ödemeleri gerekmektedir. Peki ilk defa kira beyannamesi nasıl verilir? İşte sorularınızın yanıtı…

İlk defa kira beyannamesi nasıl verilir?

Konut üzerinden kira geliri elde eden bir kişiyseniz eğer, kira bedelinin 3200 TL’den fazla olması halinde bir beyanda bulunarak kira vergisi ödemek zorundasınız. İlk defa kira vergisi ödeyecekseniz eğer, kira beyannamesi hakkında bilginiz olmayabilir. İşte bu noktada sizlere en basit şekilde kira beyannamesi hakkında tüm bilgileri aktarıyoruz.

İlk kez kira beyanı verecekler dikkat!

Kira beyanını ilk defa verecek olan kişilerin Vergi dairesine gitmesine gerek yok. Önceden hazırlanan kira beyannamesi sistemi ile beyanda bulunmanız mümkün. Vatandaşın sistem üzerinden beyannamesini gözden geçimesiyle; eksiklik veya hataların düzeltilmesi ve onaylanması gerekmekte. Bu işlemlerden sonra vergi dairesinde kayıt açılır ve beyanname alınır.

Soru ve Cevaplar

Daha önceden hazırlanan kira beyannameleri için soruların cevapları:

  • Kira geliri olduğu halde Sistem’de adınıza kayıtlı bir bilgi olmaması halinde ne yapılır?
  • Sistem’de size sorulmuş olan soruları alakalı yerlere yazarak, beyannameniz bir hesaplamaya gerek kalmadan otomatik bir şekilde oluşacaktır.

 

  • Kira gelirim var ama bende kirada oturuyorum. Bir beyanname vermek zorunda mıyım?
  • Eğer 3200 TL’den fazla bir konut geliriniz var ise, kira geliri için bir beyanname vermeniz şart. Bulunduğunuz yıl içerisinde mesken için ödediğiniz kira tutarını beyannamenizden düşürebileceğinizi belirtelim.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz