İmar Barışında Başvuru Süreci

Yapı kayıt belgesi başvurularında şüphesiz ki en önemli olan olgulardan bir tanesi de ödenmesi gereken bedeller olarak ön plana çıkıyor. İmar barışından yararlanmak isteyen vatandaşların özen göstermesi gereken tarihleri bu noktada bir kez daha belirtmek gerekiyor. 31 Aralık 2017 tarihinden önce imar mevzuatına aykırı olarak yapılmış olan yapılar için alınabilen yapı kayıt belgesinde başvurular ise 31 Ekim 2018 tarihinde sona ermiş olacak. Başvurunuzun sistem üzerinden onaylanması ve geri kalan işlemleri yapabilmeniz için size ödemeniz gereken bedel de eş zamanlı olarak bildirilmiş oluyor. Dolayısı ile yapınıza ait olan bedeli ödediğiniz anda yapı kayıt belgesini temin edebiliyorsunuz.

İmar Affında Metrekare Fiyatı Ne Kadar?

Bu noktada ortaya çıkan önemli sorulardan bir tanesi imar barışında metrekare fiyatının ne kadar olduğu ve bu fiyatların nasıl belirlendiği olabilir. İmar affında metrekare fiyatı emlak vergi değeri ve yapının yaklaşık maliyet bedeli toplamı üzerinden, konutlar için yüzde üç, ticari kullanımda olan yapılar için ise yüzde 5 olarak belirlenmiş durumda. Yapı Kayıt Belgesi alımında ödemeniz gereken miktarın belirlenmesinde ise farklı faktörler devreye giriyor.

Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Yapı kayıt belgesine ilişkin bedel belirlenirken;

  1. a) Yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyesinden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınmak suretiyle hesaplanır.
  2. b) Yapının yaklaşık maliyet bedeli belirlenirken birim maliyet bedeli;

1) Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ metrekare

2) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/ metrekare

3) 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/metrekare

4) 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/metrekare

5) Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/metrekare

6) Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW esas alınmak suretiyle hesap yapılır.

  1. c) Yapı Kayıt Belgesi bedeli; yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri ile binanın toplam yapı alanı dikkate alınarak hesaplanacak yapı yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, yapının konut veya ticaret olarak tek kullanımlı veya karma kullanımlı olup olmadığı da gözetilerek ve karma kullanımlı yapılarda konut ve ticari olarak kullanılan alanların arsa oranları ayrı ayrı dikkate alınarak konutlarda yüzde üç, ticari kullanımlarda yüzde beş katsayısı ile çarpılması suretiyle belirlenir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz