İmar Affında Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

8 Haziran 2018 tarihinde başlayan imar affı başvurularının son gün tarihi de belli oldu. İmar affına başvuru yapacak olanların 31 Ekim 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden işlemlerini tamamlamış olmaları gerekiyor. Belirli şartları içeren imar affı başvuruları vatandaşların mevzuata aykırı olarak yaptıkları yapıların ceza almaması konusunda da önemli bir noktayı işaret ediyor. Zira 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan yapılar için uygulanacak olan imar affı şartların sağlanması ile beraber yapılara verilen yıkım cezasını da ortadan kaldırmış oluyor. Belirli bölgelerde bulunan yapılar hariç herkesin yararlanabileceği imar barışında başvuru tarihlerini kaçırmamak da oldukça önemli. Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak olan olası bir uzatma kararı ile beraber bu tarihin 2019 yılı sonuna kadar sürmesi beklense de henüz resmi olarak atılmış bir adım mevcut değil.

Başvurular E-devlet Üzerinden Yapılabiliyor

 E-devlet üzerinden oldukça basit adımlar ile beraber yapılacak olan başvuruların değerlendirilme aşaması ve nihai karara bağlanması da vatandaşların en çok ilgilendiği konuların başında geliyor. Şu ana kadar yaklaşık 500 bin yapı için başvurunun yapıldığı da yetkililer tarafından açıklanmış durumda. 3 ayı aşkın bir süre daha devam edecek olan imar affı başvurularının 31 Ekim tarihinde sona ereceğinin bir kez daha altını çizmek gerekiyor. İmar barışı ile alınacak olan yapı kayıt belgesi de kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerliliğini koruyacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz