İmar Artışı Olmayacak Açıklaması!

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katıldığı Anadolu Ajansı Editör Masası programında imar barışı ve kentsel dönüşüm projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Gündemi değerlendiren Bakan Kurum; ‘’ Kentsel dönüşüm de gelinmek istenilen nokta şu; hiçbir şekilde imar artışı olmayacak. İmar artışı olacaksa eğer bu yüzde 20 – 25 ‘i geçmeyecek ‘’ dedi.

Bakan Kurum; Geçmişte ülkenin yüksek binalara ihtiyacı olduğunu belirterek kentsel dönüşüm kapsamında yapılan binaların şehrin siluetini bozan özellikle kentsel dönüşümde yüksek katlı binaları istemediğini söyledi. Kurum, “Kentsel dönüşüm yasanın çıktığı 2012’den beri yaklaşık 550 bin konutun dönüşümü sağlandı.” dedi.

5-5.5 Milyon Konutun Kentsel Dönüşüme Girmesi Gerekiyor

 

Yaptığı röportajda gündemi değerlendirerek bugün 5-5.5 milyon yapının dönüşüme girmesi gerekiyor. Bu durum 2025 yılında 7.5 milyon yapıya ulaşması demek. Bizim bu yapıları bir an önce kentsel dönüşüm projesi kapsamında dönüştürmemiz gerekiyor. İmar artışı olmayacak, olursa da yüzde 20-25 oranlarını aşmayacak. Ülkenin şehirlerinin 50 yıl sonrasının planları yapılıyor dedi.

Kesinlikle İmar Artışı Olmayacak!

 

Kentsel dönüşüm stratejisini açıklayan Bakan Kurum; kesinlikle imar artışı olmayacak. Olursa da yüzde 20 veya 25 oranlarını aşmayacak. Şehirlerin 50 yılının planlamasını yapıyoruz dedi.

Yüksek Katlı Bina İstemiyoruz!

 

Bakan Kurum yatay mimarı konusuna da değinerek; Belediye Başkanlarına seslenerek yüksek katlı binalar istemiyoruz. Bunun takipçisiyiz ve yüksek bina yapılmasına asla izin vermeyeceğiz.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz