İmar Barışı Bağımsız Bölüm Nedir?

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon yapı stokunu ilgilendiren imar barışı için başvurular e devlet üzerinden alınmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kampanyadan yararlanmak isteyen kişiler e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduruyor. Bu formu doldurmak isteyen kişilere bakanlık yapının tamamı ya da belirli bir bölümü için başvuruda bulunma hakkı tanıyor. Yapıda yer alan tek bir bölüm için başvuruda bulunmak isteyen kişiler imar barışı bağımsız bölüm başvurusu yapıyor. Peki, imar barışı bağımsız bölüm nedir?

Bağımsız Bölüm Ne Demek?

Anagayrimenkul içerisinde yer alan her bir bölüme bağımsız bölüm adı verilmektedir. Buna göre apartman anagayrimenkul olarak kabul edilirken bu apartman içerisinde yer alan daireler ve bu dairelerin odaları bağımsız bölüm olarak kabul ediliyor. Örneğin sonradan balkon kapatma yaparak oda elde eden kişiler imar barışı bağımsız bölüm başvurusu yaparak yapı kayıt belgesi almaya hak kazanıyorlar.

Kimler İmar Barışı Bağımsız Bölüm Başvurusu Yapmalı?

İmar barışı hakkından yararlanarak kaçak olduğu için yıkım ya da para cezası gibi yasal yükümlülüklerden kurtulmak isteyen kişiler imar barışı başvurusunda bulunuyorlar. İmar barışı bağımsız bölüm başvurusu genelde bina yapılırken sığınak ya da otopark gibi kullanımlar için açılan alanların sonradan meskene dönüştürülmesi, balkon ya da teras kapatma yapılması, bağımsız bölümlerin birleştirilmesi gibi durumlarda bağımsız bölüm başvurusu yapılması gerekmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR

  1. Giriş kat dairede oturuyorum iskan ruhsatı alınmış kat mülkiyetine geçilmiş. İskan alındıktan sonra balkon yapılmış 16m.daire 130m.arsanın yüz ölçümü 3285m. Tapuda bana düşen arsa payı 1/44 başvuruda arsa yüzölçümü nü nasıl yazmam gerekiyor

  2. Bağımsız bölüm başvurusunda bulunanlar toplam yapı alan bölümünü dolduracaklar mı?Formda imara aykırı alanın büyüklüğüne dair bir bilgi var mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz