İmar Barışı Başvuru Belgeleri Neler?

15 milyon kaçak yapıyı ilgilendiren imar barışı için başvurular e devlet üzerinden alınmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan imar affı başvuruları 31 Ekim 2017 tarihine kadar kabul edilecek. Peki, imar barışı başvurusunda bulunmak isteyen kişilerden istenen belgeler nelerdir?

İmar Barışı Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılan imara aykırılık içeren istisnalar dışında kalan tüm yapıları kapsayan imar barışı başvuruları e devlet üzerinden vatandaşların kendileri tarafından yapılacak. Buna ek olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan imar barışı masaları üzerinden de vatandaşların talep etmesi durumunda başvurular için destek verilecek. İmar barışı başvurusu için e devlet şifresi yeterli olacak.

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurmak için vatandaş kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapacak. İmar affından yararlanılmak istenen taşınmazın tapusu varsa ada ve parsel bilgileri sisteme girilecek. Yine taşınmazın adresi, toplam inşaat alanı, yapıda bulunan konut ve işyeri sayısı, konut ve işyerlerinin ayrı ayrı metrekare cinsinden toplam alanları, arsanın emlak vergisi birim değeri, yapının arsa alanı, tapu bulunuyorsa tapuda yazan alan, tapu yoksa vatandaşın beyan edeceği alan, imara aykırı olan durumun izahı ve bu durumu gösteren birer fotoğraf başvuru için yeterli olacak. Bu bilgiler ile yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurulacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz